Sözcü Plus Giriş

Sarı yelekliler Brüksel sokaklarını birbirine kattı

Avrupa Birliği (AB) ve NATO gibi kurumlara ev sahipliği yapan Belçika'nın başkenti Brüksel'de, Fransa'daki akaryakıt zamlarını protesto etmek için olaylar çıkaran "sarı yelekliler"in protesto gösterileri başladı.

17:54 -

Sosyal medya üzerinden yapılan çağrılar üzerine, Brüksel şehrinin çeşitli noktalarında binlerce sarı yelekli protesto düzenledi.

Akaryakıta yapılan zamları ve hükümetin ekonomi politikalarını protesto eden göstericiler, şehrin merkezindeki Avenue des Arts bulvarında polisle karşı karşıya geldi.

İLGİLİ HABERFransa'da akaryakıt zammı ortalığı karıştırdı: Sarı yelekliler polisle çatıştıFransa'da akaryakıt zammı ortalığı karıştırdı: Sarı yelekliler polisle çatıştı

ANA YOLLAR KESİNTİYE UĞRADI

Polisin tazyikli suyla müdahale ettiği yüzlerce gösterici, çeşitli hükümet karşıtı sloganlar attı. Meşaleler yakan ve ses bombaları patlatan sarı yelekliler, polisin yaklaşmaması için barikatlar kurmaya çalıştı. Protesto nedeniyle toplu taşımada ve araç trafiğinde aksamalar yaşandı. Brüksel’deki ana yollar da kesintiye uğradı.

Fransa'da “sarı yelekliler” adı altında örgütlenen eylemciler, son bir yılda motorin fiyatlarının yüzde 20’den fazla artması üzerine yaklaşık bir süredir ülke genelinde gösteri düzenliyor.

Sarı yelekliler, daha önce Belçika’nın Fransızca konuşulan Valon Bölgesi’nde protestolar düzenleyip, siyasi bir oluşuma gideceklerini açıklamışlardı.

Bugün ise ilk defa sarı yeleklilerin protestosu Brüksel’e sıçramış oldu. AA

Son güncelleme: 22:26 30.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more