Sözcü Plus Giriş

Sigara içmeyenler ayaklandı: Daha fazla izin istiyoruz!

ABD'deki bir araştırmaya göre sigara kullanan çalışanlar, verdikleri sigara molalarıyla diğer meslektaşlarına göre yılda ortalama 6 gün daha az çalışıyor. Sigara içmeyen çalışanlar ise bu farkın kapanması için daha fazla izin talep ediyor.

Sozcu.com.tr
11:19 -
Sigara içmeyenler ayaklandı: Daha fazla izin istiyoruz!

Dünya genelinde tütün ürünlerine karşı yürütülen kampanyalar dikkat çekerken, ABD’de yapılan bir araştırma sigara kullananlarla, kullanmayanları iş dünyasında karşıya karşıya getirdi.

Elektronik sigara üreticisi Halo’nun yaptığı ve 1000 kişinin katıldığı çalışmaya göre, iş hayatında sigara kullanan kişiler, verdikleri kısa molalarla diğer çalışanlara göre yılda ortalama 6 gün daha az çalışıyor.

Sektörlere göre oranlandığında finans ve teknoloji alanlarında çalışanlarda bu süre 20 güne kadar ulaşırken, gayrimenkul sektöründe ise bu süre ortalama 5 gün olarak dikkat çekiyor.

İLGİLİ HABERSigara içen çalışanlarına bu fırsatı sundu, herkes sigarayı bıraktı!Sigara içen çalışanlarına bu fırsatı sundu, herkes sigarayı bıraktı!
Projeyi yürüten ekipten Joe Mercurio USA Today gazetesine yaptığı açıklamada, sigara içmeyen çalışanların yüzde 40’ının aradaki farkın kapanması için daha fazla izin hakkı talep ettiğini söyledi.

156 milyar dolar kayıp

Araştırmada yer alan sonuçlara göre, izin hakkının artırılması sigarayı bırakma konusunda da teşvik edici bir unsur olarak öne çıkıyor. Buna göre çalışan kadınlar yılda 11 gün fazla izin hakkı karşılığında sigarayı bırakmayı düşüneceğini söylerken, erkeklerde ise bu sayı 12 olarak belirtiliyor.

ABD’de tütün ve tütün ürünlerine bağlı hastalıklardan dolayı ekonomide oluşan verim kaybı 156 milyar dolar olarak ifade ediliyor.

Son güncelleme: 11:33 02.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more