Sözcü Plus Giriş

Sınırda tarihi görüntü! Yıllar sonra böyle birleşti

Güney Kore ve Kuzey Kore, sınırda Askerden Arındırılmış Bölgedeki (DMZ) 3 kilometrelik kara yolunu birleştirdi.

Sozcu.com.tr
16:24 -
Sınırda tarihi görüntü! Yıllar sonra böyle birleşti

Yonhap ajansının haberine göre, Güney Kore Savunma Bakanlığı’nın açıklamasında, sınırdaki 3 kilometrelik asfaltsız yolun Kore Savaşı kalıntıları için yapılacak ortak kazı çalışmaları projesini desteklemek amacıyla birleştirildiği duyuruldu.

Güney Kore tarafındaki 1.7 kilometrelik yol ile Kuzey Kore tarafındaki 1.3 kilometrelik yolun birleştirildiği belirtilen açıklamada, bu yolun yapılacak kazı sırasında personel ve ekipman ulaşımında kullanılacağı ifade edildi.

kuzey-guney-kore-yol-reuters2

Açıklamada, yolun birleştirilmesinin ortak kazı projesinin hayata geçirilmesi açısından önemli olduğu kaydedildi.

Güney Kore Savunma Bakanlığı 2 gün önce Kuzey Kore’nin eylül ayında varılan mutabakat çerçevesinde DMZ’deki 10 nöbet noktasını imha ettiğini açıklamıştı.

KORELER ARASI YAKINLAŞMA

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 27 Nisan’da iki ülke sınırındaki Panmunjom ateşkes köyünde bir araya gelmişti. Zirve sonunda yayımlanan ortak açıklamada, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması ve mevcut ateşkesin kalıcı barış anlaşmasına dönüştürülmesi için görüşmelere başlama konusunda anlaşmaya varıldığı duyurulmuştu.

Moon ve Kim, nisan ayında yapılan tarihi zirvenin ardından 26 Mayıs’ta da bir araya gelmiş ve ülkeleri arasındaki barış sürecini ele almıştı.

İki lider eylül ayında Pyongyang’da bir araya gelmiş, gerilimi düşürme konusunda anlaşmaya varmıştı. Pyongyang’daki görüşmede iki ülke arasında barış için ortak çabalarını sürdürme sözü veren Moon ve Kim, ortak bildiri yayımlamıştı.

Bildiride, ABD’nin gerekli adımları atması halinde Kuzey Kore’nin yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması konusunda daha fazla adım atacağı vurgulanmıştı.

Son güncelleme: 16:25 22.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more