Sözcü Plus Giriş

Skandal gelişme… Türkiye’ye 100 milyon dolarlık dava açtı

Washington'da Erdoğan'ın korumaları tarafından dövüldüğü iddia edilen 20 gösterici Türkiye Cumhuriyeti ve şiddete karışan dört özel kişi aleyhine toplam 100 milyon dolarlık tazminat davası açtı. Washington Post'un haberinde, ABD yasalarına göre yabancı hükümetlere genellikle dava açılmasının engellendiği fakat bazı durumlarda bunun gerçekleşebileceği belirtildi.

Sozcu.com.tr
11:20 -
Skandal gelişme… Türkiye’ye 100 milyon dolarlık dava açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2017’de  Washington ziyareti sırasında korumalar ile terör örgütü PKK’nın destekleyicileri arasında yaşanan arbedenin ardından bugün skandal bir gelişme yaşandı. Washington’da yaşanan olayda şiddete maruz kaldıkları iddia edilen 20 kişi Türkiye ve kavgaya karışan 4 kişi aleyhine toplam 100 milyon dolarlık tazminat davası açtı.

Washington Post’un haberinde 3 Mayıs’ta 5 kişinin daha Türkiye’ye karşı 100 milyon dolarlık dava açtığını yazdı.

ABD YASALARI DAVAYI ENGELLİYOR AMA…
16 Mayıs günü Türk Büyükelçiliği rezidansı önünde meydana gelen olayın ardından Ankara-Washington hattında ciddi bir gerilim yaşanmıştı. Göstericilerin dövülmesi sırasında korumalara eşlik eden iki Türk kökenli ABD vatandaşı ise tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. 366şar gün hapis cezası alan bu iki kişinin dışında Kanada vatandaşı oldukları ve olay sonrası Kanada’ya geri döndükleri tespit edilen diğer kişiler hakkındaki yakalama kararı devam ediyor.

ABD’nin çok okunan gazetelerinden Washington Post, ABD kanunlarının genellikle yabancı hükümetlere dava açılmasının engellendiğini aktarırken, bazı durumlarda bunun geçerli olmadığını okuyucularına duyurdu.

Son güncelleme: 11:22 11.05.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more