Sözcü Plus Giriş

Slovakyalı gazeteci cinayetindeki 7 şüpheli serbest

Slovakya'da 27 yaşındaki araştırmacı gazeteci Jan Kuciak ve nişanlısı Martina Kusnirova'nın cinayeti sonrası gözaltına alınan yedi kişi serbest bırakıldı.

14:38 -
Slovakyalı gazeteci cinayetindeki 7 şüpheli serbest

Slovakya polisi, 48 saat süren yasal gözaltı süresinde cinayetle bağlantılarına ilişkin kanıt aradıklarını, süre bitince de şüphelilerin bırakıldığını açıkladı.

Avrupa’nın en büyük medya gruplarından biri olan Almanya merkezli Axel Springer bünyesindeki Aktuality.sk haber portalı için araştırma dosyaları hazırlayan Kuciak bir süredir inşaat sektörü ve bu sektör üzerinden vergi cennetlerine aktarılan paraların izini sürüyordu.

Kuciak ve nişanlısının evlerinde vurularak öldürülmesi, ülkede geniş çaplı protestolara neden oldu.

Kuciak ve nişanlısının evlerinde vurularak öldürülmesi, ülkede geniş çaplı protestolara neden oldu.

Kuciak’ın son zamanlarda üzerinde çalıştığı dosya, inşaat alanında ülkenin en önde gelen iki işadamı Ladislav Basternek ve Marian Kocner’in yürüttüğü büyük projelere odaklanıyordu.

Genç gazeteci son haberinde Slovakya Başbakanı Robert Fico’nun danışmanı, eski model Maria Troskova ile eski patronu, Slovak hükümetinin Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Viliam Jasan’ın İtalyan mafyasıyla işbirliği yaptıklarını yazmıştı.

İstifa etmişlerdi

Kuciak’ın bitiremediği haberinde adı geçen siyasetçiler, soruşturma sona erene kadar görevlerinden istifa ettiklerini duyurmuştu.

Başbakan Fico’nun partisi SMER üyesi Kültür Bakanı Marek Madaric de cinayetler sonrası bir bakan olarak tek seçeneğinin istifa olduğunu belirtip görevinden ayrıldı.

 

Slovakya basını, katillerin ortaya çıkarılmasının Slovakya demokrasisi için bir ‘namus borcu’ olduğunu vurguladı.

Ülkede şimdi gazetecilerin daha iyi korunması için alınması gereken önlemler tartışılıyor.

 

Son güncelleme: 14:40 03.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more