Sözcü Plus Giriş

Şok haber: Antik Mısır’ın 4 bin yıllık gizemi çözüldü! Meğer babaları farklıymış…

Antik Mısır'dan ilginç haberler var! Bilim insanları Manchester Müzesi'nde bulunan 4 bin yıllık 'Two Brothers' mumyalarının sırrını çözdü. İngiltere'de gündem olan haber arkeoloji dünyasında büyük şaşkınlık yarattı.

10:59 -
Şok haber: Antik Mısır’ın 4 bin yıllık gizemi çözüldü! Meğer babaları farklıymış…

İngiltere’deki Manchester Müzesi’nde bulunan ‘Two Brothers’ isimli mumya kardeşler 1907 yılında Birleşik Krallık’ın ilk kadın Mısırbilimci Dr. Margaret Murray tarafından keşfedildi. Mumya kardeşler ile ilgili gerçek ise 4 bin yıl sonra ortaya çıkarıldı. İşte ayrıntılar…

Khnum-nakht ve Nakht-ankh isimli iki kardeşin MÖ 1800’lü yıllarda dünyaya geldiğine inanılıyordu. Mısır’ın başkenti Kahire’nin 400 km güneyinde Deir Rifeh kasabasında yaşıyorlardı. 4 bin yıl önce Antik Mısır’ın elit kamarasında yaşayan iki kardeşin dişlerinden alınan DNA örnekleriyle kendileri ile ilgili önemli bir sır çözüldü.

mumyakardesler1

DİŞ ÖRNEKLERİ İNCELENDİ SONUCA ULAŞILDI

Bilim insanları yaptıkları yeni dönem DNA testleri ile Khnum-nakht ve Nakht-ankh’ın öz kardeş olmadığını belirledi. İki kardeşten alınan diş örnekleri aynı anneden dünyaya geldiklerini ancak babalarının farklı olduğunu ortaya çıkardı.

İLGİLİ HABERBilim insanları: Mısır'daki taşlar uzaylıBilim insanları: Mısır'daki taşlar uzaylı
Son güncelleme: 11:05 29.01.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more