Sözcü Plus Giriş

Şok iddia! ABD ve YPG gizlice anlaştı: O silahların teslimatı yapıldı

ABD'nin gizli bir anlaşma çerçevesinde Suriye'deki YPG mensuplarına 'taşınabilir hava savunma füzeleri' (MANPAD) tedarik ettiği öne sürüldü.

14:22 -
Şok iddia! ABD ve YPG gizlice anlaştı: O silahların teslimatı yapıldı

Al Masdar News’un Suriyeli muhalif kaynaklara dayandırdığı habere göre, Washington ile YPG arasında yapılan bir gizli anlaşma çerçevesinde geçen hafta YPG’ye karadan havaya fırlatılabilen MANPAD füzeleri gönderildi.

İLGİLİ HABER'ABD, PKK-PYD bağını görmezden geliyor''ABD, PKK-PYD bağını görmezden geliyor'

Sputnik’te yer alan habere göre, MANPAD’lar Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin yakınında faaliyet yürüten Kürtlere ulaştırıldı.

Gizli anlaşmanın IŞİD karşıtı koalisyona danışmadan gizli şekilde yapıldığı vurgulanan haberde, Kürtlerin bu silahları Türkiye destekli muhalif grupların Afrin’de düzenleyeceği olası operasyonlara karşı hava savunması sağlamak amacıyla kullanacağının şüphe götürmediği yorumu yapıldı.

İLGİLİ HABERKolombiya'da facia: En az 9 ölüKolombiya'da facia: En az 9 ölü

Daha önce Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) eski sözcüsü Telal Silo, ABD’nin Suriyeli muhaliflere uyguladığı silah kısıtlamalarını azaltmasını ve kendilerine MANPAD verilmesini istemişti.

Silo “Şu anda bizi hedef alan hava saldırıları yok ancak ileride olabilir. Ve bu nedenle onlardan bunu istiyoruz ” demişti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:38 16.01.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more