Sözcü Plus Giriş

AB’den Kaşıkçı açıklaması

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, "Kaşıkçı cinayetine ilişkin soruşturmanın sonucunu uluslararası ortaklarla beraber yakından takip edeceğiz." dedi.

01:12 -
AB’den Kaşıkçı açıklaması

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Mogherini, AB’nin Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılması için “güvenilir ve şeffaf” bir soruşturma yürütülmesi talebini yineledi.

İLGİLİ HABERTrump: Kaşıkçı'yı kimin öldürdüğüne dair rapor salı günü elimde olacakTrump: Kaşıkçı'yı kimin öldürdüğüne dair rapor salı günü elimde olacak

Suudi yetkililerin 15 Kasım’da soruşturmaya yönelik yaptıkları açıklamaları takip ettiklerini belirten Mogherini, “Bu korkunç cinayete ilişkin tüm detayların açığa kavuşturulması ve suçluların cezalandırılması gerekiyor.” değerlendirmesini yaptı.

Fotoğraftaki: Federica Mogherin AA

Fotoğraftaki: AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherin
AA

Hukuki sürecin başlatılmasının önemli bir adım olduğuna işaret eden Mogherini, AB’nin tüm koşullar altında idam cezasına karşı olduğunu vurguladı.

Mogherini, “Kaşıkçı cinayetine ilişkin soruşturmanın sonucunu uluslararası ortaklarla beraber yakından takip edeceğiz.” ifadesine yer verdi.

İLGİLİ HABERCemal Kaşıkçı ile ilgili flaş iddia: Veliaht Prens Selman öldürttüCemal Kaşıkçı ile ilgili flaş iddia: Veliaht Prens Selman öldürttü

Benzer bir olayın tekrarlamaması için Suudi Arabistan’ın gerekli tüm önlemleri alması gerektiğini kaydeden Mogherini, AB üyesi ülkelerin soruşturma sonucuna göre suçlulara karşı uluslararası hukuka uygun ortak tutum belirleyeceğinin altını çizdi. AA

Son güncelleme: 08:08 20.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more