Sözcü Plus Giriş

Çavuşoğlu’ndan Kaşıkçı açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'yla ilgili konuştu. Çavuşoğlu, "Suudi Arabistan'ın geç de olsa Kaşıkçı'nın öldürüldüğünü kabul etmesi önemlidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman'ın telefon konuşmasından sonra Suudiler işbirliğine daha açık" dedi. Çavuşoğlu, Kaşıkçı olayında BM, uluslararası kuruluş veya mahkemenin soruşturma açması halinde Türkiye'nin iş birliği yapacağını söyledi.

Sozcu.com.tr
10:13 -

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı’yla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarının öne çıkan kısımları şöyle:

– Suudi Arabistan’ın geç de olsa Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü kabul etmesi önemlidir.

– Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman’ın telefon konuşmasından sonra Suudiler işbirliğine daha açık.

– Herhangi bir ülkeyle elimizdeki delilleri paylaşmadık ama istihbaratlar arasında görüşmeler olabilir.

– Kaşıkçı olayında yürütülecek herhangi bir uluslararası soruşturmada işbirliği sağlarız.

Öte yandan Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD ilişkilerinin papaz Andrew Brunson yüzünden değil, ABD’nin YPG/PKK’ya desteği ve FETÖ’ye yönelik tutumundan dolayı gerildiğini ifade etti.

“FETÖ’nun iadesi için son belgeleri de Adalet Bakanlığı’na ve Dışişleri Bakanlığı’na verdik” diyen Çavuşoğlu, “Öte yandan ABD içerisinde FBI’ın yürüttüğü bir soruşturma var. FBI’dan ve Dışişleri Bakanlığı’ndan bir ekip Ankara’ya geldi biz belgeleri onlarla da paylaştık” diye konuştu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:04 15.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more