Sözcü Plus Giriş

Suriye ordusu bayrağı dikti! Esad güçleri Menbiç’te!

Terör örgütü YPG'nin 'Bizi Türkiye'den koruyun' mesajı gönderdiği Suriye Ordusu'ndan flaş bir açıklama geldi. Reuters'ın geçtiği bilgilere göre, Esad güçlerinin Menbiç merkezine girdiği ve Suriye bayrağını göndere çektikleri açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyla ilgili yaptığı ilk açıklamada, "Suriye'nin Menbiç'e yönelik bir psikolojik çalışma ve eylem içerisinde olduğunu biliyoruz. Ortada kesinleşmiş bir şey yok" dedi.

Sozcu.com.tr
12:25 -
Suriye ordusu bayrağı dikti! Esad güçleri Menbiç’te!

ABD’nin Suriye’den çekilme kararı almasının ardından bölgede sıcak gelişmeler yaşanıyor. Terör örgütü YPG, bugün yaptığı açıklamada, Türkiye'den korktuğunu resmen ilan etti.

Açıklamada aralarında Menbiç'in de olduğu noktalara Suriye lideri Beşar Esad'ı çağıran YPG, “Suriye hükümetini ve silahlı kuvvetlerini Menbiç de dahil olmak üzere çekildiğimiz yerleri Türkiye'den korumak için davet ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Suriye ordusundan da yanıt geldi.  Suriye ordusu sözcüsünün yaptığı açıklamada, “Askerlerimiz Menbiç’e girdi ve Suriye bayrağını dikti. Menbiç’teki tüm Suriye vatandaşları ve diğer tüm kişilerin güvenliğini garanti ediyoruz” denildi.

Sözcü ayrıca ulusal egemenliğin korunması için tüm Suriyelilerin çaba göstermesi gerektiğine vurgu yaparken, “Tüm işgalci güçleri yenilgiye uğratma konusunda kararlıyız” dedi.

Öte yandan Rusya’dan yapılan açıklamada, bölgenin yeniden Suriye hükümetinin kontrolü altına girmesinin memnuniyetle karşılandığı bildirildi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Kuşkusuz ki bu, Suriye’deki durumun istikrar kazanması bakımından olumlu bir adım” diye konuştu.

ERDOĞAN: KESİN BİR ŞEY YOK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye ordusunun Menbiç’e girdiği ve bayrak diktiği açıklamalarıyla ilgili konuştu. Erdoğan, “Suriye’nin Menbiç’e yönelik böyle bir psikolojik şu anda çalışma ve eylem içerisinde olduğunu biliyoruz. Orada kendi bayrağını dalgalandırma gibi bir durum olduğunu biliyoruz. Ortada kesinleşmiş bir şey yok. 1 saat kadar önce arkadaşlarımızla görüştük, kesin bir şey söz konusu değil. Kaldı ki yarın sabah biliyorsunuz buradan benim heyetim Moskova'ya gidecek. Dışişleri Bakanım, Savunma Bakanım, İstihbarat Başkanım, dörtlü bir ekiple oraya gidecekler. Orada bu konuları etraflıca ele alacaklar. Ardından benim de sayın Putin ile hem telefon hem Moskova veya Soçi ziyaretim olabilir” dedi.

SAVUNMA BAKANLIĞI: UYARIYORUZ

Milli Savunma Bakanlığı'ndan da Menbiç’le ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bölgeyi silah zoruyla kontrol eden YPG/PKK terör örgütünün, bölge halkı adına açıklama yapma ve diğer unsurları davet etme hakkı ve yetkisi yoktur. Tüm tarafları bölgeyi daha fazla istikrarsız hale getirecek kışkırtıcı eylem ve söylemlerden uzak durma konusunda uyarıyoruz. Konu tarafımızdan yakinen takip edilmektedir.”

 

İLGİLİ HABERSon dakika... Terör örgütü korktu: Bizi Türkiye'den Suriye korurSon dakika... Terör örgütü korktu: Bizi Türkiye'den Suriye korur
Son güncelleme: 13:33 07.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more