Türk vekil duyurdu: Almanya’dan son dakika! Anlaşma sağlandı…

Almanya'da yaklaşık 5 aydır devam eden siyasi belirsizlikte sona gelindi. Alman basınında son dakika olarak geçilen habere göre, Başbakan Angela Merkel'in Hıristian Birlik (CDU/SDU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) koalisyon kurma konusunda anlaşmaya vardı. Partilerin yetkilileri, Türkiye'nin AB üyeliği sürecinde yeni faz açılmaması konusunda da anlaşmaya varmıştı. Bu açıklamayı ilk duyuran ise CDU'lu Türk siyasetçi Serap Güler oldu. Alman Bild gazetesi, Sosyal Demokratlar'ın lideri Martin Schulz'un Dışişleri Bakanı olacağını iddia etti.

Türk vekil duyurdu: Almanya’dan son dakika! Anlaşma sağlandı…

Kritik gelişmeyi Hıristiyan Birlik’te görev yapan Türk milletvekili Serap Güler Twitter hesabından da duyurdu.

Öte yandan Reuters’ın ulaştığı bazı kaynaklar ise henüz tüm konularda anlaşma sağlanmadığını ve görüşmelerin son aşamada olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNE KARŞI DURACAKLAR

Almanya koalisyon anlaşması taslağına göre, yeni koalisyon Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye müzakere için yeni başlıkların açılmasına karşı olacak.

Serap Güler, Twitter üzerinde yaptığı açıklamada,

Serap Güler, Twitter üzerinde yaptığı açıklamada, “Birlik ve SPD koalisyon için anlaşma sağladı. Bekleyen en iyisini elde eder” yorumunu yaptı.

 

Hristiyan Birlik (CDU/SDU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında tamamlanması beklenen koalisyon anlaşması taslağında, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye, Almanya için önemli bir ortak ve AB komşusu, bu nedenle Ankara’yla iyi ilişkilere sahip olmak istiyoruz ve buna ilgi gösteriyoruz. Türkiye’de demokrasi, hukuk devleti normları ve insan haklarıyla ilgili durum uzun süre önce kötüleşti. Bu bağlamda (Türkiye’nin) AB üyeliğiyle ilgili müzakere sürecindeki başlıkları kapatmak ve yeni başlıklar açmak istemiyoruz.”

Almanya’nın çok okunan gazetelerinden Bild, Sosyal Demokratlar’ın Dışişleri Bakanlığı, Finanst Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’nı aldığını iddia etti. Bild, Merkel’in CDU’sunun Ekonomi ve Savunma Bakanlığı’nı aldığını açıkladı.

Öte yandan Alman Bild gazetesi, Sosyal Demokratlar’ın lideri Martin Schulz’un Dışişleri Bakanı olarak görev alacağını iddia etti.

Almanya'da koalisyon anlaşması taslağı: Türkiye şartları yerine getirinceye kadar AB üyelik süreci dondurulsun İlginizi Çekebilir Almanya'da koalisyon anlaşması taslağı: Türkiye şartları yerine getirinceye kadar AB üyelik süreci dondurulsun

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...