Reklamsız Sözcü

Kim Jong Un emri verdi!

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, uzun süredir kapalı olan Kuzey Kore-Güney Kore sınır telefon hattının açılması talimatını verdi.

android-time 08:30
Kim Jong Un emri verdi!
Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, uzun süredir kapalı olan Kuzey Kore-Güney Kore sınır telefon hattının açılması talimatını verdi.

Kuzey Kore, Kış Olimpiyatları’na olası katılımıyla ilgili görüşmeleri kolaylaştırmak için Güney Kore ile arasındaki acil telefon hattını yeniden açacağını açıkladı.

Bu adım, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un yeni yıl konuşmasında, Seul’le diyaloğa açık olduğunu ve Kış Olimpiyatları’na katılabileceklerini açıklaması ardından geldi.

Güney Kore, Kim’in bu açıklamasını olumlu karşılayarak üst düzey temaslara derhal başlama çağrısı yaptı. Kuzey Koreli bir yetkili, telefon hattının yeniden açılacağını TV’de yayımlanan açıklamasında belirtti. Güney Kore haber ajansı Yonhap da, hattın Çarşamba gün içinde açılacağını duyurdu.

Kış Olimpiyatları Güney Kore’nin Pyeongchang kentinde Şubat ayında düzenlenecek. İki ülke arasında Aralık 2015’ten bu yana üst düzey görüşme gerçekleştirilmiyor. Kuzey Kore, Güney’in üst düzey görüşme teklifine henüz yanıt vermedi.

Bununla birlikte telefon hattı, ön görüşmeleri mümkün kılacak.

İLGİLİ HABERGüney Kore'den Kuzey Kore'ye üst düzey görüşme teklifiGüney Kore'den Kuzey Kore'ye üst düzey görüşme teklifi

GÜNEY KORE: ÇOK ÖNEMLİ BİR GELİŞME

Kuzey Kore’nin kararına Güney Kore’den de ilk tepki geldi. Başkanlık sözcüsü tarafından yapılan açıklamada “sınır hattının açılması çok önemli bir gelişme” ifadeleri kullanıldı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 09:3708.01.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more