Canikli ile Mattis arasında NATO Karargahı’nda kritik görüşme

NATO Karargahı'ndan gelen son dakika gelen bilgisine göre; Milli Savunma Bakanı Canikli, ABD Savunma Bakanı Mattis, İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamındaki görüşmesi sona erdi. Brüksel'deki toplantının ardından NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Canikli ile Mattis arasında NATO Karargahı’nda kritik görüşme

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Belçika'nın başkenti Brüksel'de ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ile bir araya geldi.

MİLLİ SAVUNMA BAKANI NURETTİN CANİKLİ, BELÇİKA'NIN BAŞKENTİ BRÜKSEL'DE ABD SAVUNMA BAKANI JİM MATTİS İLE BİR ARAYA GELDİ. FOTO:İHA

MİLLİ SAVUNMA BAKANI NURETTİN CANİKLİ, BELÇİKA’NIN BAŞKENTİ BRÜKSEL’DE ABD SAVUNMA BAKANI JİM MATTİS İLE BİR ARAYA GELDİ. FOTO:İHA

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Brüksel'deki NATO Karargahı’nda NATO Savunma Bakanları Toplantısı’na katıldı. Bakan Canikli, toplantı kapsamında ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson ile bir araya gelen Canikli, ABD Savunma Bakanı James Mattis ile görüştü.

NATO SAVUNMA BAKANLARI TOPLANTISI KAPSAMINDA MİLLİ SAVUNMA BAKAN NURETTİN CANİKLİ, NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERG VE İNGİLTERE SAVUNMA BAKANI GAVİN WİLLİAMSON İLE İKİLİ GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİ.

NATO SAVUNMA BAKANLARI TOPLANTISI KAPSAMINDA MİLLİ SAVUNMA BAKAN NURETTİN CANİKLİ, İNGİLTERE SAVUNMA BAKANI GAVİN WİLLİAMSON İLE İKİLİ GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİ.

NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERG’DEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kuzey Suriye'deki gelişmelerle ilgili Türkiye ve ABD'nin iletişim halinde olduğunu söyledi.

NATO SAVUNMA BAKANLARI TOPLANTISI KAPSAMINDA MİLLİ SAVUNMA BAKAN NURETTİN CANİKLİ, NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERG İLE İKİLİ GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİ

NATO SAVUNMA BAKANLARI TOPLANTISI KAPSAMINDA MİLLİ SAVUNMA BAKAN NURETTİN CANİKLİ, NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERG İLE İKİLİ GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRDİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’deki NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. NATO’nun savunma gücünü arttırmak için yeni bir Siber Operasyon Merkezi kurulacağına söyleyen Stoltenberg, NATO üyesi ülkelerin savunma bakanlarının alınan kararların hayata geçirilmesi için haziran ayında bir araya geleceğini ifade etti.

NATO'nun terörle mücadeleye çeşitli şekillerde katkıda bulunduğunu söyleyen Stoltenberg, “DEAŞ'a karşı savaşan küresel koalisyon üyesiyiz ve Afganistan'da terörle mücadele için bulunuyoruz” dedi. Kuzey Suriye'de NATO'nun bulunmadığını ifade eden Stoltenberg, Türkiye’nin bazı meşru güvenlik endişeleri olduğunu söyledi. Stoltenberg, hiçbir NATO ülkesinin Türkiye kadar terör mağduru olmadığını ve Türkiye'nin binlerce mülteciye ev sahipliği yaptığını belirterek, “Ancak Türkiye’nin buna orantılı ve ölçülü bir şekilde karşılık vermesini bekliyoruz” diye konuştu.

Kuzey Suriye'deki gelişmelerle ilgili Türkiye ve ABD'nin iletişim halinde olduğunun altını çizen Stoltenberg, “Türkiye, NATO müttefiklerine Zeytin Dalı Harekatı hakkında bilgi verdi ve Türkiye’nin NATO müttefiklerine Kuzey Suriye’deki operasyon hakkında bilgi vermeye devam etmesini bekliyorum” şeklinde konuştu.

Soltenberg, Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 füzelerine ilişkin ise, bu füze sisteminin NATO savunma sistemiyle tam olarak uyuşmayacağını dile getirdi.

İHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...