Sözcü Plus Giriş

Dışişleri’nden sert Salih Müslim tepkisi!

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "PKK/KCK terör örgütünün Suriye uzantısı PYD terör örgütünün  lideri Salih Müslim'e ilişkin geçici tutuklama talebimizin Çek Mahkemesi tarafından reddedilmesi Çek yargısının uluslararası hukuk ve terörle mücadele konusundaki sorumluluklarıyla bağdaşmamaktadır" denildi. 

16:25 -
Dışişleri’nden sert Salih Müslim tepkisi!

PYD’nin eski eş başkanı Salih Müslim’in Çekya’da çıkarıldığı mahkeme tarafından serbest bırakılmasına sert bir tepki de Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi.

İLGİLİ HABERÇavuşoğlu: Çekya'ya nota verdikÇavuşoğlu: Çekya'ya nota verdik

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“PKK/KCK terör örgütünün Suriye uzantısı PYD terör örgütünün lideri Salih Müslüm'e ilişkin geçici tutuklama talebimizin Çek Mahkemesi tarafından reddedilmesi Çek yargısının uluslararası hukuk ve terörle mücadele konusundaki sorumluluklarıyla bağdaşmamaktadır.

PYD, Çek Cumhuriyeti'nin de üyesi olduğu Avrupa Birliği'nin terör örgütü olarak tanıdığı PKK'nın Suriye yapılanmasıdır.

Çek Mahkemesi Salih Müslüm'ü tutuklamak yerine serbest bırakma kararı alarak, onlarca masum sivilin terör saldırılarında hayatını kaybetmesini ve onların ailelerinin acılarını umursamadığını göstermiştir.

Bu kararla Çekya Avrupa'da terörle mücadeleye ilişkin söylemin ne kadar samimiyetsiz ve inandırıcılıktan uzak olduğunun yeni bir örneğini vermiştir.”

İLGİLİ HABERBakan Gül'den Salih Müslim açıklamasıBakan Gül'den Salih Müslim açıklaması
Son güncelleme: 09:13 07.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more