Sözcü Plus Giriş

Türkiye’den yapılan açıklamada ABD yerden yere vuruldu

Dışişleri Bakanlığı'ndan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert'in Afrin açıklamasına çok sert tepki geldi. Bakanlıktan verilen son dakika yanıtında, "Açıklamalar her türlü temelden yoksundur" ifadelerini kullandı.

null
Güncellenme: 09:14, 07/03/2018
Türkiye’den yapılan açıklamada ABD yerden yere vuruldu

Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yer alan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“2401 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararının odak noktası, rejimin bir hafta içinde yüzlerce sivilin katledilmesine ve hastane, okul gibi sivil tesislerin tahrip edilmesine yol açan saldırılarının durdurulması, ayrıca rejimin uyguladığı kuşatma siyasetinin açlığa mahkum ettiği insanlara insani erişim sağlanmasıdır.

Karar, Doğu Guta başta olmak üzere, Suriye'de kötüleşen insani durum karşısında, acil insani yardım erişimine ve tıbbi amaçlı tahliyelere imkan sağlanması amacıyla çatışmaların gecikmeksizin durdurulması ve en az 30 gün süreyle insani ateşkes ilan edilmesi talebinde bulunmaktadır.

Kararda atıf yapılan, insani durumun endişe yarattığı yerler arasında Afrin zikredilmemektedir. Zira Afrin’de cereyan eden, kararda kastedilen şekilde sivil-terörist ayrımı gözetmeyen bir çatışma değil, Suriye’nin bütünlüğünü ve Türkiye’nin milli güvenliğini hedef alan terörist örgütlere karşı yürütülen bir mücadeledir.

Türkiye, Suriye'deki çatışmaların taraflarından biri değildir. Türkiye, Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda BM Şartı'nın 51. maddesi temelinde meşru müdafaa hakkını kullanmaktadır.

Hal böyleyken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün sözkonusu BM Güvenlik Konseyi kararının “Türkiye tarafından iyi okunması” gerektiği yönündeki ifadeleri, her türlü temelden yoksundur ve kararın odak noktasını anlayamadığını ya da bu odağı çarpıtmak istediğini göstermektedir.

Kararı amaç ve hedeflerini çarpıtmadan hayata geçirmek ilgili tüm taraflar için öncelik teşkil etmelidir. Masum halkın korunması saikiyle alındığı varsayılan kararın, teröristlerin korunmasına yönelik şekilde çarpık ve çifte standartlı yorumlanmasından özenle kaçınılmalıdır.

Bu çerçevede, ABD'nin de teröristlere destek veren açıklamalar yapmak yerine rejimin masum sivil insanlara saldırılarını durdurmaya odaklanmasını tavsiye ederiz.

Türkiye, şimdiye dek olduğu gibi bundan sonra da, Suriye halkının çektiği acıların dindirilmesi için üzerine düşeni yapmayı sürdürecektir.”

İlginizi ÇekebilirABD: 30 günlük ateşkes kararı Suriye'nin her tarafında geçerliABD: 30 günlük ateşkes kararı Suriye'nin her tarafında geçerliİlginizi ÇekebilirAfrin'de son durum! İşte etkisiz hale getirilen terörist sayısı ve harekâttaki son gelişmeler...Afrin'de son durum! İşte etkisiz hale getirilen terörist sayısı ve harekâttaki son gelişmeler...
Yayınlanma Tarihi:10:04,