Sözcü Plus Giriş

İngiltere’den Suudileri kızdıracak açıklama

Son dakika... İngiltere Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada Kaşıkçı cinayetine göndermede bulunarak, "AB olarak vahşi insan hakları ihlallerine karşı küresel yaptırımı araştırıyoruz" denildi.

18:49 -
İngiltere’den Suudileri kızdıracak açıklama

İngiltere’nin, Avrupa Birliği (AB) üyesi ortakları ile Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti gibi “vahşi insan hakları ihlallerine yönelik küresel yaptırım rejimi” üzerinde çalıştığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığından, basına yönelttiği sorulara verilen yazılı yanıtta, İngiltere’nin, Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesinin hesabının sorulması gerektiği konusundaki net tavrını sürdürdüğü vurgulandı.

“İngiltere’nin ve müttefiklerinin atacağı adımlar iki şeye bağlı olacak.” ifadesi kullanılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İlki, Suudi Arabistan'ın yapacağı nihai açıklamanın inandırıcılığı, ikincisi de böyle korkunç bir olayın asla tekrarlanamayacağına emin olmamızdır. AB üyesi ortaklarımız ile böyle vahşi insan hakları ihlallerine yönelik küresel bir yaptırım rejimi olanağını araştırıyoruz.”

Açıklamada, İngiltere’nin herhangi bir karara varmadan önce Kaşıkçı cinayetiyle ilgili soruşturmanın sonucunu bekleyeceği vurgulandı. AA

İLGİLİ HABERSon dakika... İngiltere'de Brexit çatlağı! Üç bakan istifa ettiSon dakika... İngiltere'de Brexit çatlağı! Üç bakan istifa etti
Son güncelleme: 11:58 22.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more