Sözcü Plus Giriş

İran Cumhurbaşkanı Ruhani’den flaş açıklama

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD'nin yaptırım kararının ardından İran devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, "İran, dünya ve bölgesel aktörlerle Orta Doğu'da barışı sağlamak amacıyla ilişkilerini geliştirmek istiyor" açıklamasını yaptı ve ABD'yi 'pişman olacaksınız' diyerek uyardı.

21:07 -
İran Cumhurbaşkanı Ruhani’den flaş açıklama

ABD yaptırımları sonrası ilk kez konuşan Ruhani, ABD ve Trump’a dürüstlük çağrısı yaptı. Ruhani dünyanın ve diğer bölgesel güçlerin desteğini isteyerek Orta Doğu’da barış çağrısında bulundu.

İLGİLİ HABERABD'den İran yaptırımları konusunda sert açıklamaABD'den İran yaptırımları konusunda sert açıklama

“KONUŞMAK DÜRÜSTLÜK İSTER”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rueters’da yer alan açıklamalarında ABD’nin uyguladığı yeni yaptırımları eleştirdi. Ruhani, “Biz her zaman diplomasi ve konuşmaya öncelik verdik ancak konuşmak dürüstlük ister. ABD, İran ile yaptığı nükleer anlaşmadan çekildikten ve yaptırımları dayattıktan sonra bizimle görüşmek istiyor. Trump’ın konuşma isteği sadece Amerikan seçimleri ve İran’da kaos yaratmak içindir. Amerika, İran’a yaptırımları dayattığı için pişman olacak. İran’ın çocuklarına, hastalarına ve millletine gerçekleştirdiği yaptırım dayatmaları için pişman olacak” açıklamasını yaptı.

AVRUPA’DAN DESTEK İSTEDİ

ABD’nin İran’a yardım edilmemesi için uygulayacağı ve yarın devreye girecek yaptırımlarına ilişkin olarak Ruhani, “Asıl ambargolar üç ay sonra başlayacak. Avrupa, Çin ve Rusya bize gelecek ambargolara direnme sözü verdi. Bu şartlarda Asya ülkeleri bizim için çok önemli fakat Avrupa'yla ilişkilerimizi geliştirmemek için de bir engel yok” ifadelerini kullandı.

REUTERS

 

 

Son güncelleme: 10:44 15.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more