Sözcü Plus Giriş

İsrail’den, ABD’nin çekilmesine ilk yorum

İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD'nin Suriye'den çekilme konusunda kendilerini bilgilendirdiğini ve İsrail'in konu üzerinde çalışarak kendini savunmaya devam edeceğini açıkladı.

20:03 -
İsrail’den, ABD’nin çekilmesine ilk yorum

Başbakan Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump ile Pazartesi günü ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile de önceki gün görüştüğünü, hem Trump’ın hem de Pompeo’nun Washington’un askerlerini Suriye’den çekme fikrini kendisi ile paylaştığını belirtti.

Çekilme kararın Amerikan’ın kendi kararı olduğunu ifade eden Netanyahu, “ABD yönetimi, başkanın (Trump) Suriye’deki güçlerini çekme niyetinde olduğunu bana söyledi. ABD yönetimi bölgedeki nüfuzunu göstermek için başka yollara sahip olduğunu açıkça belirtti” dedi.

ABD’nin geri çekilme takvime ve bunun yöntemine ilişkin süreci ve İsrail’e olabilecek etkilerini değerlendireceklerini dile getiren Netanyahu, “Her halukarda biz İsrail'in güvenliğini muhafaza edecek ve bu bölgeden (gelecek tehlikelerden) kendimizi koruyacağız” ifadelerini kullandı.

“ABD askerlerini ülkeye geri çekmeye başladık”

Amerikan medyası, sabah saatlerinde, ABD ordusunun Suriye’deki 2 bin civarındaki askerini tamamen çekmeyi planladığını öne sürmüştü.

ABD Başkanı Trump da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Başkanlığım döneminde Suriye’de bulunmamızın tek nedeni olan IŞDİ’i yendik” ifadesini kullanmıştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders de “IŞİD ile mücadelenin yeni evresine girmekle beraber, ABD askerlerini ülkeye geri çekmeye başladık” şeklinde açıklama yapmıştı. AA

İLGİLİ HABER Beyaz Saray'dan 'Suriye'den çekilmeye başladık' açıklaması Beyaz Saray'dan 'Suriye'den çekilmeye başladık' açıklamasıİLGİLİ HABERSon dakika... Trump'ın IŞİD kararına İngiltere'den sert tepkiSon dakika... Trump'ın IŞİD kararına İngiltere'den sert tepki
Son güncelleme: android-time 11:59 26.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more