Sözcü Plus Giriş

Pentagon’dan bir Suriye açıklaması daha!

İç savaşın yıllardır devam ettiği Suriye'de dün flaş bir gelişme yaşandı. İngiltere merkezli haber ajansı Reuters'ın geçtiği, Suriye ordusunun Menbiç'e girdiği yönündeki haber sonrası bölgede tansiyon yükseldi. Konuya ilişkin Türkiye, Rusya, ve ABD'den peş peşe açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı ilk açıklamada, "Suriye'nin Menbiç'e yönelik bir psikolojik çalışma ve eylem içerisinde olduğunu biliyoruz. Ortada kesinleşmiş bir şey yok" ifadelerini kullandı. Konuya ilişkin son açıklama ise Pentagon'dan geldi. ABD Savunma Bakanlığı'nca (Pentagon), ABD'nin bundan sonra Suriye'de koalisyona vereceği desteğin, askerlerinin bu ülkeden kontrollü şekilde çekilmesine yönelik olacağı açıklandı.

00:13 -
Pentagon’dan bir Suriye açıklaması daha!

Pentagon‘un sosyal medya hesabından, Suriye’den çekilme kararına ilişkin paylaşımda bulunuldu.

Bakanlığın paylaşımında, “ABD’nin Suriye’de koalisyona verdiği desteğin bundan sonraki aşaması, kuvvetlerin güvenliğini sağlamak üzere tüm tedbirleri alırken, iyi düşünülmüş, karşılıklı desteğe dayanan ve kontrollü çekilmeye yöneliktir” ifadesine yer verildi.

İLGİLİ HABERCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Menbiç açıklamasıCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Menbiç açıklaması

Pentagon‘un bu açıklaması, ABD’nin, bölgede artık operasyonlara katkı sağlamayacağı yorumlarına neden oldu.

Pentagon‘un açıklamayı neden yaptığı tam olarak anlaşılamasa da konuya ilişkin konuşan Pentagon Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, bunun nedeni hakkında “Sosyal medyada kuvvetlerimizin güvenliğine vurgu yaparak, düzenli ve koordineli bir şekilde çekilmeye odaklandığımızı kayda geçirmek içindir.” değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABERSuriye ordusu bayrağı dikti! Esad güçleri Menbiç'te!Suriye ordusu bayrağı dikti! Esad güçleri Menbiç'te!

TRUMP AÇIKLAMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump, bir süre önce IŞİD’in yenilgiye uğratıldığını ve ABD’nin Suriye’den çekileceğini açıklamıştı.

Washington’da büyük tartışmalara yol açan bu karar, ABD Savunma Bakanı James Mattis’in istifa etmesine neden olmuştu.

İlk olarak Amerikan medyasında yer alan çekilme iddialarını yalanlayan Pentagon, daha sonra Beyaz Saray’ın yazılı açıklaması ile ABD’nin çekilme sürecine girdiğini ifade eden bir açıklama yayımlamıştı.

ERDOĞAN: KESİN BİR ŞEY YOK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye ordusunun Menbiç'e girdiği ve bayrak diktiği açıklamalarıyla ilgili konuştu. Erdoğan, “Suriye'nin Menbiç'e yönelik böyle bir psikolojik şu anda çalışma ve eylem içerisinde olduğunu biliyoruz. Orada kendi bayrağını dalgalandırma gibi bir durum olduğunu biliyoruz. Ortada kesinleşmiş bir şey yok. 1 saat kadar önce arkadaşlarımızla görüştük, kesin bir şey söz konusu değil. Kaldı ki yarın sabah biliyorsunuz buradan benim heyetim Moskova’ya gidecek. Dışişleri Bakanım, Savunma Bakanım, İstihbarat Başkanım, dörtlü bir ekiple oraya gidecekler. Orada bu konuları etraflıca ele alacaklar. Ardından benim de sayın Putin ile hem telefon hem Moskova veya Soçi ziyaretim olabilir” dedi. AJANSLAR

Son güncelleme: 08:49 03.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more