Sözcü Plus Giriş

Putin’den Trump’a mektup

Reuters'ın son dakika gelişmesi şeklinde duyurduğu haberde Rusya Devlet Başkanı Putin'in Trump'a yeni yıl tebriği mesajı gönderdiği aktarıldı. Mektupta Putin'in, "Rusya ABD ile diyaloga hazırdır" mesajı verdiği ortaya çıktı.

12:35 -
Putin’den Trump’a mektup

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünya liderlerine yeni yıl tebrik mektubu göndermeye başladı… Reuters haber ajansının servis ettiği haberde Rus liderin ABD Başkanı Donald Trump’a da bir mektup gönderdiğini ve bu mektupta, “Moskova birçok konuda ABD ile görüşmeye hazırdır” mesajını verdiğini aktardı.

Kremlin tarafından yapılan açıklamada Putin’in Suriyeli mevkidaşı Beşar Esad’a da bir mektup gönderdiği belirtildi. Putin’in, Esad’a gönderdiği mektupta, “Rusya, Suriye hükümetine ve halkına terörle mücadelede yardım etmeye devam edecektir” ifadesini kullandı.

Putin’in İngiltere Başbakanı Theresa May, Japonya Başbakanaı Shinzo Abe ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e de mektup gönderdiği açıklandı.

ERDOĞAN’A DA MEKTUP GÖNDERDİ

Kremlin Basın Servisinden yapılan açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yeni yıl için tebrik mesajı gönderdiği belirtildi. Putin'in, Türkiye ve Rusya arasında başarılı bir şekilde gelişen ilişkilerden ötürü memnuniyetini dile getirdiği mesajda, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde ilk ünitenin inşaatı başladı ve TürkAkım doğal gaz boru hattının deniz kısmında inşaat tamamlandı.” ifadesini kullandı.

İki ülke arasındaki ilişkilere yönelik yeni planların da yapıldığını vurgulayan Putin, “Moskova ve Ankara’nın ortak çabalarıyla, Suriye’de terörizmle mücadeleye ve bu ülkedeki siyasi sürece kararlı bir katkı sağlanıyor.” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye ve Rusya arasında tüm alanlarda, iki ülke halkının faydasına yönelik çalışmaların devam edeceğine inandığını belirten Putin, “Türkiye ve Rusya'nın, Avrasya’nın güvenliğini birlikte güçlendirmeye devam edeceğine eminim” dedi.

Son güncelleme: 08:50 03.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more