Sözcü Plus Giriş

Trump seçim sonrası ilk kez kameralar karşısına geçti

ABD Başkanı Donald Trump, ara dönem seçimleri hakkında yaptığı açıklamada, Cumhuriyetçi Parti’nin seçimlerden başarıyla çıktığını vurgulayarak, "Obama ilk ara dönem seçimlerinde 6 koltuk kaybetmişti” dedi.

Sozcu.com.tr
20:18 -
Trump seçim sonrası ilk kez kameralar karşısına geçti

ABD Başkanı Trump ara seçimlerde Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi çoğunluğu Demokratlara kaptırdıktan sonra ilk kez kameralar karşısına geçti.

Donald Trump, Cumhuriyetçi Parti’nin bazı bölgelerde seçimi kaybeden adayları için “Yeterince çalışmaladılar” imasında bulundu ve bu kişilere destek vermeyeceğini açıkladı. Sosyal güvenlik ve sağlık konusunda Demokratlarla aynı düşüncelere sahip olduğunu belirten Trump, “Sağlık konusunda onlarla birçok ortak noktamız var” açıklamasını yaptı.

Trump hükümetin çalışamaz hale getirilmesi durumunda Demokratların çoğunluğu elinde tuttuğu Temsilciler Meclisi’ni suçlayacağını da belirtti.

İLGİLİ HABERTrump ile gazeteciler arasında ilginç diyalogTrump ile gazeteciler arasında ilginç diyalog

KAŞIKÇI VE TÜRKİYE KONUSU

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti konusunda gelecek hafta Kongre ile görüşeceğini, konuya ilişkin Türkiye ve Suudi Arabistan'la yakın çalıştığını belirterek, “Bu konuda güçlü bir fikir oluşturuyorum” dedi.

ABD Başkanı Trump, ABD'de yapılan Kongre seçimleri sonrası Beyaz Saray’da düzenlediği ilk basın toplantısında, gazeteci Cemal Kaşıkçı konusunda kendisine yöneltilen soruyu yanıtladı.

Trump, “Bu konu üzerine gelecek hafta çalışacağız, Kongre'yle yakın bir çalışma içerisindeyiz. Birlikte çalışıyoruz, hepsi yetenekli insanlar. Türkiye ve Suudi Arabistan'la birlikte çalışıyoruz. Bu konuda güçlü bir fikir oluşturuyorum” diye konuştu.

Trump ayrıca, Türkiye’nin de dahil olduğu 8 ülkeye, İran’a yönelik yaptırım paketinde petrol ithalatı konusunda muafiyet tanınmasına ilişkin de açıklamalar yaptı.

Bir soru üzerine Trump, “ABD tarihindeki en büyük yaptırımları uyguladık.” değerlendirmesinde bulunarak, şu ifadeleri kullandı:

“Fakat bazı ülkelere süre verdim, çünkü talepte bulundular. Bunu yaptım, çünkü petrol fiyatlarının varil başına 100 veya 150 dolara çıkmasını istemiyorum. Çünkü fiyatları aşağı çekiyorum. Eğer bakarsanız, petrol fiyatlarının aşağı düştüğünü görürsünüz.”

Trump petrol fiyatlarının son aylarda düşüşte olduğunu vurgulayarak, “Yaptırım konusunda çok sert olmak yerine, petrolün bazı ülkelere gitmesinde sorun görmedik. Petrol fiyatlarının yükselmesini istemiyorum. Çok hassas bir pazar. Zaman içerisinde belki daha sert bir pozisyon alacaklar. Fakat dünya genelinde petrol fiyatlarının yükselmesini istemiyorum” diye konuştu.

İLGİLİ HABERTrump'tan Demokrat Partili isme destekTrump'tan Demokrat Partili isme destek

 

Son güncelleme: 09:56 15.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more