Sözcü Plus Giriş

Trump’tan Irak’taki ABD askerlerine sürpriz ziyaret

ABD Başkanı Donald Trump, Irak'taki Al Asad Havacılık Üssü'ne sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Trump burada Suriye'den çekilme kararı için, "Bence birçok insan benim düşündüğüm gibi düşünmeye başlayacak" dedi. Trump ziyareti sırasında gazetecilere, "Suriye'de IŞİD'i yendik. Erdoğan ile konuştum, o da IŞİD'i yenmek istiyor ve yapacak" açıklamasını yaptı.

Sozcu.com.tr
22:31 -
Trump’tan Irak’taki ABD askerlerine sürpriz ziyaret

Basının haberdar edilmediği ziyaret sürpriz bir şekilde planlandı ve Trump kimsenin beklemediği anda Irak’ta ortaya çıktı.

Reuters

Reuters

Al Asad Hava Üssü’nde ABD askerleriyle bir ara gelen Trump’ın yanında First Lady Melania ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton’da vardı.

Reuters

Reuters

Burada bir açıklama yapan Trump, dönüş yolunda Almanya’nın Ramstein Hava Üssü’nde görevli askerleri de ziyaret edeceğini açıkladı.

Reuters

Reuters

Trump ayrıca yeni Savunma Bakanı Shanahan’ın görevinde uzun süre kalabileceğini belirtti.

Reuters

Reuters

Trump ayrıca Suriye’den çekilme konusunda daha önce de yardımcılarıyla görüştüğünü ancak yardımcılarının kendisini Suriye’de kalma konusunda ikna ettiklerini açıkladı. Irak’tan çekilmeyi düşünmediklerini söyleyen Trump, Suriye’ye yapılacak bir operasyonda Irak’taki üssün kullanılabileceğini duyurdu.

“ERDOĞAN DA YENMEK İSTİYOR”

Trump IŞİD’i yendiğini belirttiği açıklamasında ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuştuğunu ve onun da IŞİD’i yenmek istediğini’ açıkladı. Trump, “Komutanlar Suriye’den çekilmek için ek süre istediler ben kabul etmedim. Bölge ülkeleri IŞİD’i yenme konusunda yükü paylaşmalı” sözlerini kullandı.

 

İstanbul Seçim Sonuçları ->

Son güncelleme: android-time 08:51 03.01.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more