Türk kepçe operatörü böyle götürüldü… Hapis cezası verildi

Yunan askerleri tarafından tampon bölgede gözaltına alınan kepçe oparatörü Musa Alerik'in Yunanistan'da mahkemeye çıkarıldı. Yunan polisi Alerik'i kelepçeleyerek götürürken çekilen görüntüler Yunan basınında geniş yer aldı. Alerik'e 5 ay hapis cezası verildi.

Türk kepçe operatörü böyle götürüldü… Hapis cezası verildi

Yunanistan’daki tampon bölgeye 8 metre girdiği gerekçesiyle gözaltına alınan kepçe operatörü Musa Alerik’in ilk görüntüleri ortaya çıktı. Yunan basınında geniş yer alan bu gelişme sonrasında çekilen görüntülerde Alerik’in kelepçeyle götürülürken yer aldı.

Yunanistan sınırına geçtiği için gözaltına alınan Edirne Belediyesi kepçe operatörü Musa Alerik, çıkarıldığı Yunan Mahkemesi tarafından 5 ay hapis cezası ile 1500 euro para cezasına çarptırıldı. Mahkeme  hapis cezasını ertelerken kepçeye de el koyma kararı verdi. Alerik, ters kelepçeyle götürülürken bu görüntüler yerel basında yer aldı.

Pazarkule Sınır Kapısı’ndan yasa dışı olarak Yunanistan tarafına geçtiği iddiasıyla gözaltına alınan Alerik’in, Orestiada’da çıkarıldığı mahkemede ‘yasa dışı giriş yaptığı’ suçlamasıyla aldığı ceza ertelendi. Duruşmada, yanlışlıkla Yunanistan’a girdiğini söyleyen Alerik’in, “Askerleri bile Türk askeri sandım” dediği öğrenildi. Yerel basında yer alan haberlere göre Alerik’in bu gün içerisinde sınırdışı edileceği ifade edildi.

yunan-radioevros

Atina ile Ankara arasında büyük bir gerilimin yaşandığı günlerde bu gelişme bir misilleme olarak görüldü. Yunanistan’a kaçan FETÖ’cülerin iade edilmemesi sonrasında gerilen ilişkiler geçen hafta bir FETÖ’cünün serbest bırakılmasıyla kopma noktasına gelmişti. Geçtiğimiz aylarda Yunan askerlerinin Türkiye sınırlarına girmesi sonrasında başta Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras olmak üzere Atina yönetimi sert açıklamalarda bulunmuştu.

kepceoperator

Olayla ilgili açıklama yapan Edirne Belediye Başkan Vekili Selçuk Çakır, “Arkadaşlar talihsiz bir olay yaşadık. Saat 15.30 sıralarında arkadaşımız gümrük sahasında Türkiye tarafında bir derin su kuyusu açıyor. Bu su kuyusundan gümrük sahasına askeri binaların su aktarımıyla ilgili hendek kazısı yapmak üzere işçiler çalışıyor. Makineye ihtiyaç olunca, makineyi içeri davet ediyorlar. Şoför arkadaş Türk tarafından Yunan tarafına doğru giderken, yani bizim tampon bölgemizden geçerken, Yunanistan hattını, sınırını geçti- geçmedi tartışmaları var. O noktada dönmek üzere manevra yaparken, görevliler tarafından alıkonuluyor. İş makinesine de el konuluyor. İş makinesini kendi taraflarına, gümrük sahasına geçiriyorlar. Arkadaşlarımızla aldığımız bilgiye göre Oristeada’ya götürüyorlar. Durum bundan ibaret. Ben yanlış anlaşılma zannediyorum” açıklamasını yapmıştı.

SERBEST BIRAKILDI

Edirne'de, Yunan askerler tarafından tampon bölgede gözaltına alınan ve hakim karşısına çıkarılan Türk kepçe operatörü serbest bırakıldı. Yunan mahkemesinin kararını açıklayan Musa Alerik'in Avukatı Hüseyin Sarıgezen, “5 ay hapis cezası, bin 500 euro da para cezası verildi. Kepçenin de müsadere kararı çıktı” dedi.

Dün Yunan askerleri tarafından gözaltına alınan kepçe operatörü Musa Alerik bugün öğlen saatlerinde adli makamlara sevk edildi. Yunan Mahkemesi, kepçe operatörünün serbest bırakılmasına karar verdi.

Kararı açıklayan Musa Alerik'in avukatı Hüseyin Sıragezen, “5 ay hapis cezası, bin 500 euro da para cezası verildi. Kepçenin de müsadere kararı çıktı. Yalnız bu karar tecil edildiği için 3 yıl içerisinde benzer bir suç işlememesi halinde bu cezaları ödemeyecekler. Serbest kaldı. İadesi ile ilgili işlemler sürecek. Bugün veya yarın en geç Türkiye'ye dönmesi sağlanacak” diye konuştu.

Türk kepçe operatörünün oğlu Onur Alerik de babasının serbest kalma haberini sevinçle karşıladıklarını belirterek, “Sevinçli bir durum. Kısmetse dönecek. Mutluyuz” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...