Sözcü Plus Giriş

Sosyal medyanın yeni gözde çifti: Macron ile Sall

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Senegal ziyaretinde kendisiyle konuşurken koluna dokunan mevkidaşı Sall'ın eline tutkulu bir aşık gibi yapıştığı anlar, sosyal medyada olay oldu, Fransız kanallarında enine boyuna incelendi. Macron'un Sall'la samimiyeti Rihanna ile yakınlığını bile geride bıraktı.

null
Güncellenme: 17:14, 05/02/2018
Sosyal medyanın yeni gözde çifti: Macron ile Sall

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Senegal ziyareti büyük bir eğitim projesine girişmekten bunun için hip hop kraliçesi Rihanna ile işbirliği yapmaya uzanan pek çok renkli yönüyle dikkat çekti. Ancak Macron ile Senegalli mevkidaşı Macky Sall’ın ellerinin buluşması anı diğer her şeyi gölgede bıraktı.

basliksiz-1

TUTKULU AŞIKLAR GİBİ

Sall’ın eşiyle birlikte 1 Şubat’ta Macron çiftini havaalanında karşılamasının görüntüleri sosyal medyada kahkaha tufanı yarattı. Yan yana yürürlerken Sall, hafif dokunuşlarla Fransız mevkidaşının kolunu okşayarak aşağı eline kadar indi. Macron da önce serçe parmağıyla dokunarak karşılık verdiği eli tutkulu bir aşık gibi tutunca Fransa ve Senegal liderleri kısa bir süre için iki sevgili gibi el ele yürüdü.

TRUMP’LA ASLA BİTMEYEN EL SIKIŞMA

Sosyal medyada olay olan görüntüler, Fransız kanallarında zumlar ve durdur-oynatlar eşliğinde incelendi. Bazı yorumcular, Macron’un eşi Brigitte’in eli sanarak Sall’ın elini tuttuğu görüşündeydi. Macron’un Temmuz 2017’de Paris’i ziyaret eden ABD Başkanı Donald Trump ile ‘asla bitmeyen’ el sıkışması da gündem olmuştu. Görüntüler incelendiğinde Macron’un elini bırakmayanın Trump olduğu fark ediliyordu.

Önceki Afrika turu tartışmalı geçmiş olan Macron, Senegal’de Sally ile sıcak dostluk görüntüleri verdi. Senegal’in başkenti Dakar’ın 320 km kuzeyinde bulunan Saint Louis kentini Sally ile birlikte ziyaret eden Macron, 1673’ten 1902’ye kadar Senegal’deki Fransız kolonisinin başkenti olmuş adanın sakinlerinin dertlerini dinledi. Fransa lideri, yükselen deniz seviyesi ve erozyondan dolayı topraklarını kaybederek yüzölçümünde hızlı düşüş yaşayan Saint Louis’ye yardım sözü verdi. Macron çifti ve Sall çifti adada araç konvoyuyla tur da attı.

Hip hop kraliçesi Rihanna’nın gri takım elbiseyle katıldığı Dakar'daki Eğitim için Küresel Ortaklık (GPE) Konferansı'nda Macron ile Sall 200 milyon euro’luk eğitime katkı fonu açıkladı.

29 yaşındaki Barbadoslu şarkıcı, konuşmasında ”Dünyadaki her erkek ve kız çocuk eğitim imkanlarına ulaşana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” vurgusu yaptı.
GPE, 65 ülkede 870 milyon çocuğun dersliklere erişimini sağlamak için gelecek iki yıl içinde 3.1 milyar dolarlık bir büyüme sağlamayı hedefliyor. Sputnik