Sözcü Plus Giriş

Suriye’de her şey birbirine karıştı

İç savaşın 7 yıldır devam ettiği Suriye'de Şam yönetiminin terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG'nin yanında saf tutmasıyla birlikte bölgede her şey birbirine karıştı. Komünizm karşıtı ABD, Kobani'de Marksist PYD/YPG ile ittifak içinde, Afrin'de PYD/YPG, Rusya'nın dsteklediği Esad güçleriyle anlaşırken Şam yönetimi PYD/YPG'ye İran destekli Şii milisleri gönderdi. İki büyük düşman Şii milisler ile ABD dolaylı yolda aynı safta bir araya gelmiş oldu.

Zeynep GÜRCANLI
Güncellenme: 10:29, 21/02/2018
Suriye’de her şey birbirine karıştı

Suriye'de her geçen gün değişen ittifaklar, “can düşmanlarını” bile biraraya getirebiliyor. Türkiye'nin başlattığı Afrin operasyonu, Suriye'deki tüm oyunu bozdu. O kadar ki, tüm dünyada birbirine karşı mücadele eden güçler, aynı safta yer almaya başladı.

İlginizi ÇekebilirReuters iddiası: Suriye Afrin'e giriş yaptıReuters iddiası: Suriye Afrin'e giriş yaptı
TSK'nın Afrin müdahalesinin ardından, PKK uzantısı terör örgütü PYD ve YPG'nin kurduğu ittifaklar, Suriye'de “olmaz” denilen işbirliklerinin de önünü açtı.

Afrin'de son durum şöyle;

  • Yıllarca komünizmle mücadele eden ABD, Suriye'de “en büyük müttefik” olarak köklerini Marksist ideolojiden alan bir terör örgütünü, PYD-YPG'yi seçti.
  • Ancak aynı terör örgütünün, Suriye'nin kuzey batısındaki “müttefiki”, ABD'nin en büyük rakibi Rusya. PYD-YPG Suriye'nin kuzey batısında kalan Afrin bölgesinde, Rusya'dan aldığı destek sayesinde yerleşti.
  • Türkiye'nin Afrin'e, PYD-YPG'ye yönelik operasyonu ile sıkışan örgüt, bu kez Şam yönetiminden, yani Esad rejiminden yardım istedi.
  • Esad da Afrin'e kendi ordu birliklerini değil, en büyük müttefiki olan İran'ın eğitip donattığı, desteklediği Şii milisleri gönderdi.
  • Böylece, “can düşmanı” olan ABD ve İran, PYD-YPG destekçiliğinde biraraya gelmiş oldular. Afrin'de YPG-PYD'ye “yardıma gelen” Şii milislerin, burada ABD'nin -Ankara'nın tüm itirazlarına rağmen- PYD-YPG'ye vermiş olduğu silahları elde edip, kullanabilecekler.
  • Yani ABD, can düşmanı İran'ın desteklediği Şii milislere dolaylı olarak “silah ve mühimmat desteği vermiş” de olabilecek.
Yayınlanma Tarihi:10:21,