Reklamsız Sözcü

Suriyeli çocukların bayram sevinci!

İHH İnsani Yardım Vakfı Sakarya Şubesi tarafından Kilis’e sınır komşusu olan Suriye’nin Azez kasabasındaki sığınma kamplarında eğitim gören 1000 çocuk için şenlik düzenlenerek oyuncak hediye edildi.

Hanifi KILIÇ
android-time 20:07
İHH İnsani Yardım Vakfı Sakarya Şubesi tarafından Kilis’e sınır komşusu olan Suriye’nin Azez kasabasındaki sığınma kamplarında eğitim gören 1000 çocuk için şenlik düzenlenerek oyuncak hediye edildi.

Suriye'nin Halep kentine bağlı Aziz kasabasındaki Uluslararası Şam Üniversitesi kampüsünde bulunan Reyyan Kampında, İHH tarafından kurulan çevre kamplardaki anaokullarında eğitim gören 1000 çocuk için ‘Oyuncak Şenliği' düzelendi. Şenliğe katılan küçük çocuklar savaşın stresini üzerlerinden atarak doyasıya eğlendi. Türkiye'den gelen cambaz, balon ustası ve palyaçolarla eğlenen çocuklara gün sonunda Sakarya'da ki çocukların aldıkları oyuncaklar hediye edildi.

FOTO: SOZCU- Suriyeli çocukların bayram sevinci

FOTO: SOZCU- Suriyeli çocukların bayram sevinci

İHH Sakarya Şube Başkanı Sebahattin Aydın, Suriye'de yaşayan çocukların savaş ortamında doğup büyüdüğünü ve daha önce barışı görmediklerini söyledi. Düzenlenen etkinlikle çocukların barış ortamını görmesini sağladıklarını ifade eden Aydın, “Biz bu çocukların birçok ihtiyacını karşılıyoruz. Eğitim, kırtasiye, kıyafet gibi. Ama u çocuklar barışın nasıl olduğunu bilmiyorlar. Barışta neler olacağını hissedemiyorlar. Sakarya'daki gençlerimiz ve çocuklarımızın katkılarıyla, buradakilerin çocukluklarını yaşayabilmeleri barışın nasıl bir şey olduğunu anlayabilmeleri amacıyla kampanya başlattık. Birisi buradaki çocuklarımıza yönelik diğeri Sakarya'daki çocuklarımıza yönelik. Sakarya'da ki çocuklar harçlıklarından biriktirdiği paralarla aldıkları oyuncakları buradaki kardeşlerine gönderdi. Böylece kafalarında oluşturdukları sınırları kaldırmış oldu. Önümüzdeki hafta inşallah bu çocuklarımıza bayramlık kıyafet yardımı yapacağız. Böylelikle bayram öncesi savaş psikolojisine girmiş çocuklarımızı bu psikolojiden çıkarmış,   iyice motive olmalarını sağlayacağız. Daha sonra ise Kurban Bayramında, bağışçılarımızın yaptığı kurban bağışlarını çocuklarımıza dağıtarak 2 hafta içerisinde çocuklarımızın maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamış olacağız. İlk etapta 500 çocuğumuzu buraya davet ettik. Çevredeki kamplarla beraber 1000 çocuğumuza bu hediyeleri ulaştıracağız” diye konuştu.suriyesuriye

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 21:0009.08.2018
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more