Sözcü Plus Giriş

Suriyeli muhalifler: BM himayesi altında anayasa çalışmalarına katılacağız

Suriye muhalefetinin baş müzakerecisi, Rusya'nın Soçi kentinde yapılan toplantıda yeni bir anayasa için getirilen öneriler konusunda, Birleşmiş Milletler himayesi altında yapılacak çalışmalara katılacaklarını söyledi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:49, 02/02/2018
Suriyeli muhalifler: BM himayesi altında anayasa çalışmalarına katılacağız

Suriye’de Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın en güçlü müttefiki olan Rusya’nın geçen hafta düzenlediği konferansa katılan taraflar, Suriye’de yeni bir anayasa yapılması için bir komite kurulmasını kararlaştırmışlar ve ülkede demokratik seçimler için çağrı yapmışlardı.

Soçi toplantısına Suriye muhalefetinin ana müzakere grubu gelmemiş; ABD, İngiltere ve Fransa gibi devletler de Suriye hükümeti konferansa yakın durmadığı gerekçesiyle katılmamışlardı. Ancak muhalefetin baş müzakerecisi Nasr Hariri dün İstanbul’da yaptığı açıklamada, önerilen anayasa komitesinin kurulması görevinin Birleşmiş Milletler Suriye Temsilcisi Staffan de Mistura’ya verilmiş olmasından dolayı, komite ile “olumlu bir çalışma” yapacaklarını söyledi.

İlginizi ÇekebilirSoçi sonrasında sonuç bildirgesiSoçi sonrasında sonuç bildirgesi

Hariri, “Eğer anayasa komitesi BM Cenevre süreci dahilinde ve 2254 sayılı BM kararı ile uyumlu olarak kurulursa, o zaman, evet, biz de bu konuda BM ile birlikte çalışacağız” dedi. Şam hükümeti de Soçi konferansının sonuçlarını memnunlukla karşıladığını belirtti. Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasında, “Konferansın nihai bildirgesinde Suriyelilerin … Suriye toprakları ve halkının egemenliği ve birliğinin korunması ve Suriye halkının kendi siyasi ve ekonomik sistemlerini seçme hakkı konusundaki görüş birliğini teyit etmiştir” denildi.

Ancak açıklamada yeni anayasa için komite kurulması veya demokratik seçim çağrısı konularına değinilmedi. BM’nin arabuluculuk ettiği barış görüşmeleri dört yıldır kesintilerle devam ediyorsa da, yedi yıldır süren savaşı sona erdirmede bir ilerleme sağlayamadı. De Mistura siyasi bir sonuç alınması için çabalarını sürdürüyor. De Mistura dün yaptığı açıklamada, Soçi’de üzerinde anlaşmaya varılan anayasa komitesinin Suriye barış görüşmelerinin büyük bölümünün yapıldığı “Cenevre’de gerçeğe dönüşeceğini” söyledi. De Mistura komite üyeliği için gereken kriterleri belirleyerek hükümet, muhalefet ve bağımsız gruplardan olmak üzere 50 isim seçeceğini belirtti.

Yayınlanma Tarihi:10:48,