Sözcü Plus Giriş

Suriyelilerin tatili bitti, Türkiye’ye dönmeye devam ediyorlar

Suriye'de 7 yıldır bitmeyen iç savaş dolayısıyla Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, Ramazan Bayramı dolayısıyla ülkelerine gitmişti. O dönem sosyal medyada, "Madem gidebiliyorlar neden geri geliyorlar" tartışmalarına sebep olan Suriyelier Ramazan Bayramı'nı ülkelerinde geçirdikten sonra Kilis'teki Öncüpınar sınır kapılarından Türkiye'ye dönüşleri devam ediyor.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 16:23, 06/07/2018

Kilis Valiliğinin izniyle 18 Mayıs-13 Haziran arasında ülkelerine giden 52 bin 114 Suriyeli sığınmacıdan yaklaşık 25 bini Türkiye’ye döndü. Dönüşler nedeniyle sınırın iki tarafında da yoğunluk oluştu.

suriyeliler-iha

Öncüpınar Sınır Kapısı’nda işlemleri yapılan Suriyeliler, yanlarında getirdikleri eşyalarla Türkiye’ye giriş yaptı. Suriyelilerden şu ana kadar 25 bin kişinin geri döndüğü, tamamının ise 31 Temmuz’a kadar Türkiye’ye geleceği bildirildi.

Ramazan Bayramı için Suriye’ye giden 52 bin 114 kişinin Türkiye’ye dönüşü devam ediyor. Dün akşama kadar toplam 22 bin 700 Suriyeli Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı üzerinden Türkiye'ye giriş yaptı. Suriyeliler, 40 dereceyi aşan sıcak nedeniyle Azez ilçesi Babul Selam Sınır Kapısı’nda bekliyor. Suriyeliler, işlemleri yapıldıktan sonra Öncüpınar Sınır Kapısı’na geliyor. Göç İdaresi ile Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesi tarafından işlemler yapıldıktan sonra Suriyeliler otobüslerle Öncüpınar Sınır Kapısı çıkış noktasına getiriliyor. Burada Gümrük Muhafaza Müdürlüğü tarafından son kontrolleri yapılan Suriyeliler, Kilis üzerinden Türkiye’nin dört bir tarafına gidiyor.

Yayınlanma Tarihi:15:58,