Suudi Arabistan’da darbe planları konuşuluyor

Suudi Arabistan darbe girişimi iddialarıyla çalkalanırken bu kez muhalif Prens Halid bin Ferhan'ın kurucu kralın iki oğluna çağrısı patlak verdi. Ferhan, "Selman'ın akıldışı, dengesiz ve ahmak yönetimi geri dönüşü olmayan noktayı da geçti. Darbe yapıp kraliyeti kurtarın" açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan’da darbe planları konuşuluyor

İngiltere-Katar bağlantılı haber portalı Middle East Eye’a (MEE) konuşan muhalif Suudi Prens Halid bin Ferhan, Prens Ahmed bin Abdülaziz ile Prens Mukrin bin Abdülaziz’e darbe çağrısı yaptı.

“KRALIN SAĞLIĞI İYİ DEĞİL”

Kraliyet ailesinde resmi görevi bulunmayan, ama muhalif görüşlerinden ötürü 2013’te Almanya’dan siyasi iltica alan Halid, tahtta Kral Selman otursa da oğlu Muhammed bin Selman’ın (MbS) hızla yükselip dizginleri eline geçirdiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

”Kral Selman’ın sağlığı yerinde olsaydı, işler bu noktaya gelmezdi. Kamu politikasına baktığımızda Kral Selman’ın siyasi sahnede ve ekranlarda tümüyle namevcut olduğunu göruyoruz.”

Suudi Arabistan'dan bir ilk daha! İlginizi Çekebilir Suudi Arabistan'dan bir ilk daha!
ORDUDAN VE POLİSTEN DARBEYE DESTEK İDDİASI


Sputnik’te yer alan habere göre;
Muhalif prens, bu durum karşısında ‘Ahmed ile Mukrin’in saflarını birleştirmeleri halinde kraliyet ailesi, güvenlik servisleri ve ordu üyelerinin yüzde 99’unun onların arkasında duracağını’ savundu.Ahmed ile Mukrin, Suudi Arabistan’ın kurucu kralı olan Abdülaziz el Suud’un oğullarından. 2000’lerin başında tahtın olası varisleri arasında ikisinin de adı geçiyordu. İlkin Ahmed’i Mukrin ekarte etti, ama o da 1. Veliahtlıktan alındı. 2017’de ise Kral Selman’ın 33 yaşındaki oğlu MbS herkesi ekarte edip 1. Veliaht oldu ve dizginleri ele geçirdi. Bu kararla veliahtlık, ilk kez ülkenin kurucusu Kral Abdülaziz’in oğullarından torunlarına geçti.

 

“KRALİYET AİLESİ KAYNIYOR”

 

”Abdülaziz’in oğulları olan amcalarım Ahmed ve Mukrin’e işlerin daha iyi yönde değişmesi için bir şeyler yapmaları çağrısında bulunuyorum” diyen Halid, Kral Selman’ın hayatta kalan az sayıda ağabeyinden Memduh bin Abdülaziz’in son açıklamalarının kraliyet ailesi çapında gareze işaret ettiğini söyleyerek şöyle devam etti:”Kraliyet ailesi içinde çok fazla öfke birikti. Bu istihbarat üzerinden çağrı yaptığım Ahmed ve Mukrin çok iyi eğitimlidir, çok beceriklidir ve doğru yönde değişimi gerçekleştirebilirler. Diyebilirim ki hepimiz onların arkasındayız ve onları destekliyoruz.”

Suudi Arabistan'dan sert İran açıklaması: Aynısını yaparız İlginizi Çekebilir Suudi Arabistan'dan sert İran açıklaması: Aynısını yaparız
ASKER, POLİS E-POSTA YOLLUYOR
“Ordu ve polis içindeki pek çok kişiden bu çağrısını destekleyen e-posta aldığını öne süren muhalif prens ”Bu e-postalar Ahmed bin Abdülaziz’e değişim için inisiyatif üstlenmesi çağrısı yapıyor” dedi.Nisan ayı sonunda Riyad’daki kraliyet sarayına darbe amaçlı saldırı düzenlendiği ve Suudi Arabistan’ın fiili kralı konumundaki MbS’nin öldürüldüğü iddialarının patlak vermesinin ardından saray muhafızlarının ‘oyuncak İHA’ vurduğu açıklaması ve Veliaht Prens’in sapasağlam olduğuna dair paylaşım yapıldı. Suudi Arabistan'ın başkentinde silah sesleri, darbe yapıldığı iddiaları var İlginizi Çekebilir Suudi Arabistan'ın başkentinde silah sesleri, darbe yapıldığı iddiaları var

‘PATLAMAYA HAZIR  VOLKAN’

Ancak oyuncak İHA’nın mantık dışı bir hikaye olduğunu belirten Halid ”Bence illa MbS’ye darbe değildi, belki de kendisinden memnuniyetsizlik ifade eden bir protesto eylemi sözkonusuydu” dedi.

Muhalif prens, MbS iktidarı elinde toplamaya devam ettikçe karışıklıkların daha da büyüyeceği uyarısı yaparak şunları söyledi:

”Suudi Arabistan’daki durumu patlamaya hazır volkana benzetebiliriz: Patlarsa tüm Arap dünyasını içine alır, hatta etkisi Avrupa’ya kadar gelir.”

‘DARBEYİ KRALİYETİN DIŞINDAN YAPARLARSA TERÖRİZM BASKIN ÇIKAR’

Suudi Arabistan’ın çeşitli kabileler, bölgeler, nesiller ve Vahabiliğin bir karışımı olduğunu söyleyen Halid, darbenin kraliyet ailesi dışından başlaması halinde ülkenin hızla uluslararası terörizm merkezine dönüşebileceğini savundu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...