Sözcü Plus Giriş

Taharet musluğuna dünya standartı

Japonya, 2020 Olimpiyatları öncesi elektrikli tuvaletler için dünya standartları belirledi. Klozetin kontrol düğmeleri için oluşturulan sembollerle ziyaretçilere kolaylık sağlanması planlanıyor.

15:51 -
Taharet musluğuna dünya standartı

Elektrikle çalışan klozetlerin yaygınlaştığı Japonya’da geçen yıl bir uygulama daha getirildi. Klozetin kontrol düğmelerinde sifon ve taharet muslukları için bazı semboller kullanılıyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre amaç, turistlerin ön ve arkadan su fışkırtan musluklar gibi tuvalet alışkanlıklarına kolayca ayak uydurabilmeleri ve ileri teknoloji klozetleri sıkıntısız kullanabilmeleri.
tt

Biçimli bir kalça figürünün de aralarında bulunduğu altı sembolün verdiği komutlar sırayla şöyle: Normal sifon, düşük güçte sifon, arka taharet musluğu, ön taharet musluğu, kapağı açma ve kapama, oturağı açma ve kapama.

Olimpiyatlara hazırlık 

Uluslararası Standartlar Teşkilâtı (ISO) bu resimli yazıları şimdi de elektrikli tuvaletler için dünya standartları olarak belirledi.
Japon Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı, Tokyo’da 2020’de yapılacak Yaz Olimpiyatları’nın milyonlarca ziyaretçi çekeceğini öngörerek elektrikli tuvaletlerdeki komutları kolaylaştırmak istemiş, imalatçı firmalar da ürünlerinde bu sembolleri kullanmayı kabul etmişti.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more