Sözcü Plus Giriş

Taşıdığı zehirli atıklarla birlikte Dünya’ya düşecek!

Çin'in 2016 Eylül ayından beri uzayda kontrolsüzce dolaşan ve zehirli kimyasallar taşıyan üssü "The Tiangong-1" ile ilgili korkutucu bir iddia ortaya atıldı. Avrupa Uzay Ajansı'nda görevli bilim insanlarına göre, Çin'in ilk prototip istasyonu, 29 Mart ve 9 Nisan arasında Dünya'ya çarpacak.

14:54 -
Taşıdığı zehirli atıklarla birlikte Dünya’ya düşecek!

Avrupa Uzay Ajansı’nda (ESA) görevli bilim insanları, Eylül 2016’dan beri Çin’in kontrolünden çıkan uzay üssü The Tiangong-1’in Dünya’ya yaklaşmakta olduğunu duyurdu.

Yapılan açıklamada, son derece zehirli kimyasallar taşıyan prototip istasyonun 21 gün içerisinde Dünya’ya çarpacağı öne sürüldü.

ESA’da görevli astronot ve bilim insanları, çarpışmanın 29 Mart ve 9 Nisan arasında bir tarihte gerçekleşeceğini açıkladı. ABD merkezli uzay araştırmaları yürüten Aerospace de çarpışmanın 3 Nisan’dan sonra olacağını öne sürdü.

Zehirli kimyasallar taşıyan prototip istasyonun Avrupa, ABD veya Yeni Zelanda’ya düşebileceği ön görülüyor.

ABD’nin köklü eğitim kurumlarından Harvard Universitesi’nde görevli bilim insanı Jonathan McDowell, İngiliz The Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, ‘Bu tarz olaylar her yıl yaşanıyor. Ancak Tiangong-1 oldukça büyük ve zehirli kimyasallar taşıyor. O yüzden bu süreci dikkatli bir şekilde takip etmeliyiz.” dedi.

İstasyonda bulunan zehirli kimyasalların yaklaşık olarak yüzde 40’ının Dünya’ya girişi sırasında kendi kendini yok edeceği açıklanırken, geri kalanının tehlikeli Hidrazin maddesini yayabileceği belirtildi.

İLGİLİ HABERTüyleriniz ürperecek: Ölüm anı böyle görüntülendiTüyleriniz ürperecek: Ölüm anı böyle görüntülendi

 

İLGİLİ HABERBu grip salgını 300 milyon kişiyi öldürebilirBu grip salgını 300 milyon kişiyi öldürebilir

 

İLGİLİ HABERİmparatorlardan selfie!İmparatorlardan selfie!
Son güncelleme: 15:56 08.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more