Sözcü Plus Giriş

Ticaret savaşları resmen başladı! Trump’a misilleme geliyor

Ticaret savaşları bu sabaha karşı alenen başladı. ABD Başkanı ABD Başkanı Trump, ABD'nin çoğunlukla Almanya’dan ithal ettiği çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi getiren düzenlemeyi imzaladı. Kanada ve Meksika'nın muaf tutulduğu düzenlemeye Çin ve AB tepkili. AB ise, karşılık olarak şimdilik sadece ABD’den ithal edilen jean’lerle (kot pantolon), yer fıstığı yağına gümrük vergisi getirmek için görüşmeye hazırlanıyor.

Ali GÜLEN
11:17 -
Ticaret savaşları resmen başladı! Trump’a misilleme geliyor

Trump, bir süredir tartışılan gümrük vergileri ile ilgili düzenlemeyi imzalarken, çeliğe yüzde 25, alimünyuma ise yüzde 10 vergi getirildi. Güçlü bir çelik ve alüminyum endüstrisinin ABD’nin milli güvenliği için önemli olduğunu belirten Trump, ülkede güç kaybetmiş bu sanayilerin en kısa zamanda canlandıracaklarını ve bu sorunu ortadan kaldıracakların kaydetti. Vergilerin 15 gün içerisinde hayata geçirilmesi bekleniyor.

SAVUNMAYLA DA BAĞLADI

Almanya'yı, yıllarca düşük maliyetli savunma bütçesi yapmakla eleştiren ve kendilerinin yüksek maliyetli savunma bütçeleriyle yaşamak zorunda kaldıklarını belirten Trump, ticaret savaşlarını bir anlamda savunmayla da bütünleştirdi. Bir sonraki adımın, Almanya'dan yıllardır kendisine savunan ABD'ye yüklü miktarda tazminat talepi edilebileceği iddiaları gündeme geldi.
Çin’i de örnek veren Trump, ABD’nin bir yılda ürettiği çeliği Çin’in bir ayda ürettiğini ve ülkesinde yıllar içinde kapatılan ve atıl duruma düşen çelik fabrikalarının bir an önce tekrar açılacağının sözünü verdi.

AB, İKİ ÜRÜNLE KARŞILIK VERECEK

AB'nin ticaretten sorumlu komiseri Cecilia Malmström, Cumartesi günü ABD'li mevkidaşı ve Japon temsilci ile bu konuda ABD'nin tavrını netleştirebilmek için bir görüşme yapacak. Avrupa Birliği Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, bu konuda gerilimi tırmandırma değil, sadece karşılıklılık ilkesi gereği hareket etmenin seçildiğini duyurdu. AB Komisyonu'nun önerisi ABD'den yoğun olarak ithal edilen jeans'lerle, yer fıstığı yağına benzer şekilde gümrük vergisi getirmek.

İLGİLİ HABERDünyadan Trump'a tepki yağıyor!Dünyadan Trump'a tepki yağıyor!
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more