Sözcü Plus Giriş

Tillerson görevden alındı, toplantı iptal olabilir

ABD Başkanı Trump'ın Dışişleri Bakanı Tillerson'ı görevden almasının ardından Sözcü.com.tr'nin gündeme getirdiği Menbiç toplantısı hakkında üst düzeyden açıklama geldi. Temaslarda bulunmak için Moskova'da bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Rus mevkidaşının ortak basın toplantısında, "Toplantı ertelenebilir" açıklaması yapıldı.

Sozcu.com.tr
13:08 -
Tillerson görevden alındı, toplantı iptal olabilir

Rusya’nın başkenti Moskova’da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Lavrov açıklamalarda bulundu. Düzenlenen ortak basın toplantısına ABD’nin görevden alınan dışişleri bakanı Rex Tillerson damga vurdu. Gelecek hafta ABD’nin başkenti Washington’da gerçekleşecek Menbiç toplantısının akıbeti Tillerson’ın görevden uzaklaştırılmasıyla yerini soru işaretlerine bırakmıştı. Basın toplantısında ilk olarak sözcü.com.tr’nin gündeme getirdiği bu konuya yanıt geldi.

İLGİLİ HABERÇavuşoğlu Washington'a gidiyor fakat Tillerson'a ne olacak?Çavuşoğlu Washington'a gidiyor fakat Tillerson'a ne olacak?

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’ın görevden alınmasının ardından konuşan Çavuşoğlu, 19 Mart’ta Washington’da gerçekleşecek görüşmenin de ertelenebileceğini dile getirdi. Çavuşoğlu, “Yeni gelecek dışişleri bakanıyla aynı anlayışla çalışmak isteriz” ifadesini kullandı. Çavuşoğlu, “ABD ile YPG’nin Menbiç’ten ayrılmasına ilişkin bir çalışma grubumuz var, 19 Mart’ta ABD’de yapılacak görüşme bakan değişikliği nedeniyle ertelenebilir. ABD Dışişleri Bakanlığı nedeniyle bu toplantı olacak mı olmayacak mı arkadaşlarımız takip ediyor, onlardan cevap bekliyoruz, bugün yarın belli olur” dedi.

Çavuşoğlu, “Tillerson ile ilişkilerimizin kritik bir aşamaya geldiği bir noktada birlikte çalıştık, en zor şartlarda bile diyalogu sürdürdük, yeni bakan ile de aynı anlayışla çalışmak isteriz. Yeni bakan kim olursa olsun bize saygı duyması gerektiğini öğrenmesi gerekiyor” dedi.

S-400 KONUSUNDA ANLAŞMAYA VARILDI

Basın toplantısında S-400 sistemleri de gündeme geldi. Lavrov, “S-400 savunma sisteminin ilk teslimatını hızlandıracağız” dedi. Mevlüt Çavuşoğlu da konuyla ilgili, S-400’ler ne kadar erken gelirse o kadar iyi” yorumunu yaptı.

Son güncelleme: 15:52 14.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more