Sözcü Plus Giriş

Trump Güney Kore’deki birlikler için düğmeye bastı

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Savunma Bakanlığı'ndan Güney Kore'de bulunan Amerikan birliklerinin sayısını azaltmayı düşünmelerini istediği belirtildi.

Sozcu.com.tr
16:11 -
Trump Güney Kore’deki birlikler için düğmeye bastı

New York Times gazetesinin haberi, bu konudaki tartışmalar hakkında bilgi sahibi olan birkaç kaynağa dayandırıldı. Gazete, Trump’ın asker azaltmayı, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile yapmayı planladığı görüşmede pazarlık kozu olarak kullanmayı düşünmediğini yazdı.

Yetkililer, Kuzey ve Güney Kore arasında bir barış anlaşması imzalanırsa bunun Kore yarımadasında konuşlu 23:500 Amerikan askerine duyulan ihtiyacı azaltacağını söylüyor. Yine de yapılan yorumlara göre ABD’nin tüm askeri varlığını çekmesinin söz konusu olmadığı belirtiliyor.

Beyaz Saray konuyla ilgili açıklamada bulunmazken, Pentagon sözcüsü Christopher Logan da, bakanlığın bu konudaki duruşunun değişmediğini söyledi.

Trump daha önce, eğer Güney Kore masrafların daha çoğunu üstlenmezse, ABD’nin buradaki asker sayısını azaltmayı düşünmesi gerektiğini söylemişti.

Güney Kore ise Çarşamba günü yapılan bir açıklamada, topraklarındaki Amerikan askerleri konusunun gelecekte Kuzey Kore ile yapılacak bir barış anlaşması ile bağlantılı olmadığını ve böyle bir anlaşma imzalansa bile Amerikan güçlerinin kalması gerektiğini söylemişti.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more