Sözcü Plus Giriş

Trump köşeye sıkıştı: Soruşturmayı kapatın

ABD Başkanı Donald Trump, Adalet Bakanı Jeff Sessions'dan, 2016 başkanlık seçiminde Rusya'nın rolü hakkındaki soruşturmayı kapatmasını istedi. Trump'ın dün yaptığı bu girişim, kendi partisi olan Cumhuriyetçi Parti'nin, soruşturmanın devamını isteyen Kongre üyeleri arasında tepki yarattı.

Sozcu.com.tr
13:36 -
Trump köşeye sıkıştı: Soruşturmayı kapatın

Trump, yönetiminin en üst düzeyli adli yetkilisine bakanlığın atadığı özel danışman Robert Mueller’in sürdürdüğü soruşturmanın kapatılması için bugüne kadarki en açık çağrısını yapmış oldu. Trump dün bir dizi Twitter mesajında, kendi seçim kampanyasında Rusya ile işbirliği yapıldığı iddiasını “BAŞTAN AŞAĞI ALDATMACA” olarak niteledi. Trump, “Bu felaket bir durum. Adalet Bakanı Jeff Sessions, ülkemizi daha fazla lekelemeden, bu kasıtlı cadı avını hemen durdurmalı” dedi.

Muhalefetteki Demokrat Kongre üyeleri Trump‘ı adaleti engellemeye kalkışmakla suçladılar. Kasım 2016’da yapılan seçimi kazanmasından bu yana Trump, zaferinde Rusya’nın katkısı olduğu iddialarına tepki gösteriyor. Daha önce Mueller ve yürüttüğü soruşturma hakkında aşağılayıcı ifadeler kullanmış olsa da, Trump‘ın dünkü mesajları, başkanlığı hakkında süren bir soruşturmayı etkileme yolunda alışılmamış ölçüde bir müdahale olarak görülüyor. Ancak Sessions, bir yetkilinin çıkar çatışması doğabileceği ya da tarafsızlığını koruyamayacağı kaygısıyla, bir davadan çekilmesi olan “recuse” yöntemini 2017 Mayıs ayında kullanmış olduğu için, soruşturmayı durdurma yetkisi yok.

“TRUMP RAHATSIZ”

Beyaz Saray daha sonra yaptığı açıklamada, Twitter mesajının Sessions’a bir emir olmadığını, sadece Trump‘ın işlemin uzamasından duyduğu rahatsızlığı ifade ettiğini bildirdi. Sessions davadan çekildikten sonra soruşturmayı yürütmesi için yardımcısı Rod Rosenstein’ı görevlendirmişti. Mueller’i özel danışman olarak atayan Rosenstein olduğu için, görevden ancak kendisi alabilir. Altı Cumhuriyeçi senatör, Trump‘ın sorşturmanın kapatılması çağısını eleştirdiler. Senatör John Thune, “Görevlerini tamamlamalarına izin verilmeli. Yaptıkları görev önemlidir ve biz de destekliyoruz. Bunu engelleme ya da sona erdirme çabalarının kamu yararına olmadığını düşünüyorum” dedi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more