Reklamsız Sözcü

Trump tartışmalı kararnameyi imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'nin ülkesine hala "olağanüstü bir tehdit" olduğunu ilan etti. Trump, Singapur'da yapılan görüşmeye rağmen Kuzey Kore'ye uygulanacak yaptırımları 1 yıl daha uzatacak kararnameyi imzaladı.

Sozcu.com.tr
11:27 -
Trump tartışmalı kararnameyi imzaladı

Trump, imzaladığı başkanlık kararnamesiyle, nükleer silahlara sahip Kuzey Kore’ye karşı ekonomik yaptırımlara yeniden izin vererek, bu ülkeye ilişkin “ulusal acil durumu” bir yıllığına uzattı.

Kararnamenin, Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüşmesinin ardından Twitter’da “Artık Kuzey Kore’den ABD’ye yönelik nükleer tehdidin söz konusu olmadığı” yönündeki paylaşımından 9 gün sonra imzalanması soru işaretlerine neden oldu.

Başkanlık kararnamesinde, Kuzey Kore hükümetinin politikaları ve eylemlerinin, ABD’nin ulusal güvenliği, dış politikası ve ekonomisine olağanüstü ve alışılmamış tehdit oluşturduğu ifade ediliyor.

Trump, tarihi bir kararla Kuzey Kore lideri Kim ile Singapur’da görüşmüştü. İki lider, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması için ABD ile Kuzey Kore arasında diplomatik müzakerelerin devam etmesi konusunda mutabakat imzalamıştı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more