Sözcü Plus Giriş

ABD’den haber var: Trump çok yakından izliyormuş!

Beyaz Saray'ın ekonomiden sorumlu danışmanı Kevin Hassett, MSNBC'de açıklamalarda bulundu. Beyaz Saray Ekonomik Danışmanlar Konseyi'nin Başkanı olarak görev yapan Hassett, Türkiye'deki durumu yakından takip ettiklerini duyurdu.

Sozcu.com.tr
07:34 -
ABD’den haber var: Trump çok yakından izliyormuş!

Washington’da Donald Trump’a ekonomik danışmanlık yapan Beyaz Saray Ekonomik Danışmanlar Konseyi’nin Başkanı Kevin Hassett açıklamalarda bulundu. Hassett, Türkiye’deki durumu yakından takip ettiklerini açıkladı. Hassett, “Çok yakından izliyoruz. Hazine Bakanı Mnuchin çok yakından izliyor” dedi.

Hassett, Beyaz Saray'ın Türkiye'deki gelişmeleri yakından izlediğini söyledi.

Hassett, Beyaz Saray’ın Türkiye’deki gelişmeleri yakından izlediğini söyledi.

MSNBC’ye çıkan Hassett, “Trump’ın vergi kararı Türkiye’deki gayri safi yurtiçi hasılanın çok çok ufak bir bölümü. Demek ki değer kaybının  yüzde 40 oranında düşmesi ülkede birçok ekonomik mevzuatın eksik olduğunu gözler önüne seriyor” dedi.

İLGİLİ HABERABD Başkanı Trump F-35'ler hakkında kararını verdiABD Başkanı Trump F-35'ler hakkında kararını verdi

İNGİLTERE’DEN TÜRKİYE’YE DESTEK

ABD ile Türkiye arasında yaşanan kriz ile ilgili peş peşe açıklamalar geliyor… Almanya, İtalya ve Avrupa Birliği’nin ardından İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce da açıklamalarda bulundu. Pierce, “Türkiye’nin modern bir ülke olduğunu düşünüyorum”dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin ağustos ayı dönem başkanı olan Pierce, Fox News televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Pierce, Türkiye'deki yargı süreci devam eden ABD'li papaz Andrew Brunson'ın serbest bırakılmasını isteyen ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye karşı tutumu ve iki ülke arasında yaşananlara ilişkin bir soruya yanıt verdi.

Pierce, “Hem Türkiye hem ABD bizim NATO müttefikimiz ve her ikisiyle de ilişkilerimize çok değer veriyoruz. Geçmişte birbirlerine son derece yakındılar. Bu iki ülkenin kendi aralarında çözmesi gereken özel bir konu. (Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı) Büyükelçi Bolton ile Türk Büyükelçinin görüşmesinden haberim yoktu ama bence bu ileri yönde iyi bir adım olmalı”  dedi. Pierce, kendisine yöneltilen, “Brunson'ın serbest bırakılmasının iki ülke arasındaki krizi hafifletip hafifletmeyeceği” sorusuna da yanıt verdi. Bu soru üzerine Pierce, “Belki. Şu an ilişkilerde başka sorunlar da olduğunu biliyorum. Türkiye'nin modern bir demokrasi olduğunu düşünüyorum ve hukukun üstünlüğüne, hukuk kurallarına uyacağını umuyoruz” dedi.

 

Son güncelleme: 10:44 14.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more