Trump’ın genç danışmanı topun ağzında

ABD Başkanı Trump'ın adı aşk dedikodusuyla anıldığı basın danışmanı Hope Hicks'i kovmaya hazırlandığı iddia edildi. Hicks'in özellikle son dönemde karıştığı 3 skandalın, Trump'ın kararında önemli olduğu belirtildi.

Trump’ın genç danışmanı topun ağzında

ABD Başkanı Donald Trump’ın 29 yaşındaki iletişim direktörü Hope Hicks’in yakın zamanda görevden alınacağı dedikoduları ayyuka çıktı. Geçtiğimiz hafta Trump ile aşk yaşadığı iddiaları gündeme gelen Hicks’in son zamanlarda 3 skandala imza atması sonrasında uluslararası basın, genç iletişim danışmanının görevinin sona ereceğini yazdı.

Peki Trump ailesiyle yıllardır samimi bir ilişkisi olan ve hiçbir siyasi geçmişi olmamasına rağmen Trump’ın kurmay kadrosuna katılan Hicks’in üst üste patlattığı ve Dünya kamuoyunda tartışma yaratan skandalları neler?

Beyaz Saray'da skandal... Trump, danışmanıyla aşk yaşıyor iddiası İlginizi Çekebilir Beyaz Saray'da skandal... Trump, danışmanıyla aşk yaşıyor iddiası
İlk skandal, Hicks’in 71 yaşındaki Donald Trump ile aşk yaşadığı iddialarıydı. Trump’ın Beyaz Saray’da yaşadıklarının anlatıldığı Michael Wolff imzalı Fire&Fury isimli kitapta ortaya atılan iddialar arasında Hicks’in bir süredir Trump’la yakın olduğu ve Hicks’in geçtiğimiz haftalarda bir pornocuyla ilişki yaşadığı iddia edilen Trump’ı manipüle ettiğine dair olanlar dikkat çekmişti. Wolff’un iddialarını o dönemde Beyaz Saray’da çalışan bazı görevliler de ima etmişti. Trump'ın danışmanı gerçek ortaya çıkınca istifa etti İlginizi Çekebilir Trump'ın danışmanı gerçek ortaya çıkınca istifa etti
İkinci skandal ise New York Times gazetesinin ABD-Rusya soruşturması üzerine yaptığı bir makaleyle ortaya çıktı. NY Times’ın haberinde Moskova’nın ABD’deki genel seçimleri etkilediğine dair açılan soruşturmayı yürüten Robert Mueller’in Hicks’i de sorgulamak istediği ortaya çıktı. Mueller, Hicks’in Trump’a yardım ederek yargı sürecini durdurmaya çalıştığından şüpheleniyor. Benzer bir durum 1973’te meydana gelmiş ve dönemin ABD Başkanı Richard Nixon’ın görevi bırakmasına kadar giden süreci tetiklemişti. Hicks’in Trump’ın oğlu Donald Jr ile Rus bir avukatın görüşmeleri hakkında yaptığı açıklamalar kayıtlara geçti. İddia edilen görüşmede Putin’e yakın olduğu bilinen avukatın, Trump’ın oğluna, “Hillary Clinton üzerine çamur atacağız” dediği iddia edilmişti.hicksHicks’in bu görüşmeyi kamuoyundan gizlemek için çabaladığı ve Trump’ın danışmanlarından Steve Bannon’ın ipini çektiği iddia edildi.

Trump’ın yanında en uzun süre dayanabilen üst düzey yetkili olarak ABD basınından şakayla karışık övgü toplayan Hicks’in son dönemde karıştığı skandal ise, Trump’ın geçtiğimiz hafta istifa eden eski kurmaylarından Rob Porter’ın eski eşlerine şiddet uyguladığının ortaya çıkmasıydı. Porter’ın iki eski eşi geçen hafta televizyona çıkıp, eşlerinin kendilerine şiddet uyguladığını açıklamasının ardından Hicks, Trump’a danışmadan Porter’ı savunmuş ve kamuoyundan büyük tepki çekmişti. İddiaya göre Trump, Hicks’in açıklamalarının ardından genç siyasetçiyi kovmayı ciddi olarak düşünmeye başladı.

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...