Sözcü Plus Giriş

Trump’ın Genelkurmay Başkanı adayı belli oldu

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mark Milley'i, Genelkurmay Başkanlığı'na aday göstereceği bildirildi.

08:45 -
Trump’ın Genelkurmay Başkanı adayı belli oldu

Trump’ın bu kararını yarın Kara Kuvvetleri ile Deniz Kuvvetleri arasında Philadelphia’da oynanacak futbol maçında duyuracağı ifade edildi. Genelkurmay Başkan adayının gelecek yılın ortalarına doğru açıklanması beklenirken, Trump’ın bunu hemen duyuracağına yönelik haberler ABD Savunma Bakanlığı’nda sürprizle karşılandı.

Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürü Albay Patrick Ryder, gün içinde bu konudaki sorulara, “Bizim elimizde duyurabileceğimiz bir şey yok, Beyaz Saray’a sorun” yanıtını verdi.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral David Goldfein’in de Genelkurmay Başkanlığı için güçlü bir aday olduğu belirtilirken Milley’in Trump’la iyi ilişkileri olduğuna dikkat çekiliyor. Milley, Amerikan ordusunda karizmatik kişiliği ve kadınların da çatışma bölgelerinde görev yapmasına verdiği destekle biliniyor.

MAHKUM DEĞİŞİMİ DAVASINI İNCELEMİŞTİ

Orgeneral Milley, Afganistan’da birliğini terk ettikten sonra Taliban tarafından yakalanan ve daha sonra ABD ile mahkum değişimi karşılığında serbest kalan Çavuş Bowe Bergdahl’ın davasını incelemekle görevlendirilmişti. Genelkurmay Başkanı Dunford ise 2015 yılında eski Başkan Obama tarafından atanmış ve görev süresi Trump döneminde iki yıl daha uzatılmıştı.

Milley’in Genelkurmay Başkanlığı görevine başlaması için ABD Senatosu’ndan onay alması gerekiyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more