Sözcü Plus Giriş

ABD Başkanı Trump, Avrupa Birliği için “düşmanımız” dedi

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmesi öncesi yaptığı açıklamada "Ticarette bize yaptıkları konusunda Avrupa Birliği'nin (AB) düşman olduğunu düşünüyorum" dedi.

null
Güncellenme: 06:06, 16/07/2018
ABD Başkanı Trump, Avrupa Birliği için “düşmanımız” dedi

ABD Başkanı Trump, Putin ile görüşmek üzere gittiği Finlandiya’nın başkenti Helsinki ziyareti öncesinde CBS televizyonunda açıklamalarda bulundu.

İlginizi ÇekebilirAB Trump'a resti çekti!AB Trump'a resti çekti!

“AB’NİN DÜŞMAN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Trump, “Bizim çok düşmanımız var. Ticarette bize yaptıkları konusunda Avrupa Birliği’nin düşman olduğunu düşünüyorum. Şimdi Avrupa Birliği’nden beklemezsiniz ama düşmanlar” şeklinde konuştu.

Çin’i, ekonomik olarak Rusya’yı da çeşitli şekillerde “düşman” olarak tanımlayan Trump, “Ama bu onların kötü olduğu anlamına gelmiyor. Hiçbir şey demek değil. Onların rekabetçi olduğu anlamına geliyor” dedi.

Avrupa’yı neden düşman listesinin başına koyduğu sorulması üzerine Trump, Avrupa’yı da diğerleri ile zikrettiğini, Avrupa ülkelerinin ABD’den nemalandığını ancak bu ülkelerin bir çoğunun NATO kapsamında taahhütlerini yerine getirmediğini savundu.

İlginizi ÇekebilirTrump: NATO'dan çıkabiliriz ama gerek yokTrump: NATO'dan çıkabiliriz ama gerek yok

Trump geçen hafta NATO Zirvesi’ne katılmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’deydi. Daha sonra Londra’ya temaslarda bulunan Trump bugün Helsinki’de Putin ile görüşecek. AA

Yayınlanma Tarihi:05:47,