Sözcü Plus Giriş

Trump’tan Kudüs açıklaması!

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs'te açılması planlanan yeni büyükelçiliğinin açılış törenine katılabileceğini söyledi. Trump ayrıca ticaret anlaşmalarında yapacağı yeni düzenlemeler ile Meksika ve Kanada’ya ağır yaptırımlarda bulunacağını belirtti.

21:31 -
Trump’tan Kudüs açıklaması!

Trump, Beyaz Saray’da İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile buluştu. Burada Kudüs’te açılması planlanan yeni büyükelçilikle ilgili açıklamalarda bulunan Trump, “Gelmenin yolunu bulmaya çalışıyoruz. Eğer mümkün olursa bunu yapacağım” dedi.

Trump’ın bu açıklamalarını Netanyahu ise memnuniyetle karşıladı. Netanyahu, Kudüs kararını ‘tarihi bir adım’ olarak niteleyerek, Trump’ın bu kararının çağlar boyunca hatırlanacağını belirtti.

BİRÇOK ÜLKE KINAMIŞTI

Aralık ayında Trump ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını ve ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacaklarını açıklamıştı. Trump’ın açıklamaları bölgede infiale neden olmuş, dünya genelinde birçok ülke ABD’nin kararının kınamıştı.

Öte yandan Trump’tan Meksika ve Kanada'ya yönelik tehdit gibi açıklamalar geldi. Trump, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nın yeniden düzenlenmesiyle çelik ve alüminyum ithalat gümrük vergilerinde köklü değişikliklere gidileceğini açıkladı. Yapılacak değişikliklerden en çok Meksika ve Kanada'nın etkileneceğini söyleyen Trump, “Çelik ve alüminyum endüstrileri öldü, üzgünüm artık değişim zamanı” ifadelerini kullandı.

VERGİLER ARTACAK

Beyaz Saray yetkilileri, önümüzdeki iki hafta içerisinde resmi olarak uygulanmaya başlanacak olan yeni vergilerin çelikte yüzde 25, alüminyumda yüzde 10 oranlarında artırılacağını ve bu yaptırımların ülke gözetmeksizin uygulanacağını bildirdi. Yetkililer, ayrıca çelik ve alüminyumda uygulanacak yeni vergilerin ABD endüstrilerini korumak için gerekli olduğunu vurguladı.

Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın yeniden düzenlenmesi için Kanada ve Meksika ile yürütülen müzakerelerde önemli bir ilerleme kaydedilememesinin iki ülkenin ABD ile yaptığı tüm ticaret anlaşmalarını da olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. Yaklaşık bir yıldır devam eden Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerinin son görüşmesi ise bu hafta Meksika'nın başkenti Meksiko'da gerçekleştirilecek.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more