Trump’tan NATO’da Erdoğan’a “yumruk çakma”

Geçen hafta Brüksel'de gerçekleşen NATO Zirvesi'nin yankıları devam ediyor... ABD'de yayın yapan CBS News kanalının kıdemli isimlerinden ve Eurasia Group'un Başkanı olarak da görev yapan Ian Bremmer, NATO Zirvesi'nin arka planında yaşananları aktardı. Bremmer, "Trump, liderlerin taleplerini hemen karşılamadığını fakat Erdoğan'ın hemen yaptığını söyledikten sonra yumruk çakma hareketi yaptılar" dedi. Bremmer'ın bahsettiği yumruk çakma hareketi iki kişinin yumruklarını hafifçe birbirlerine vurma anlamına geliyor. Özellikle ABD'nin eski başkanı Barack Obama bu hareketi çok sık yaptığı için basının gündemine geliyordu.

Trump’tan NATO’da Erdoğan’a “yumruk çakma”

Bütün dünya geçen hafta Belçika’yı takip etti… Bunun sebebi ise dünya liderlerinin Brüksel’deki NATO Zirvesi’ne katılmasıydı. Etkinlikte birçok lider ikili görüşme yaparken kulislerde neler yaşandığına dair haberler gelmeye başladı. ABD’li gazeteci ve Eurasia Group’un Başkanı Ian Bremmer NATO Zirvesi’nin perde arkasında yaşananları anlattı.

Bremmer, Trump’ın dünya liderlerini yavaşlıklarından dolayı eleştirdiğini dile getirirken, “Trump hüsrana uğramıştı çünkü diğer liderlerden NATO için harcamaların artması için onay çıkmıyordu. Birçoğu, ‘Bizim parlamentoya sormamız gerek. Bizde bir süreç var size hemen harcamayı artıracağımızı söyleyemeyiz, yasal bir süreç olması gerek’ gibi açıklamalarda bulunuyordu. Bunun üzerine Trump, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’a döndü ve, ‘Burada Erdoğan hariç tabii. O bir şeyleri anında yapıyor’ ifadesini kullandı” yorumunu yaptı.

NATO Zirvesi'nde ilginç kare: Çavuşoğlu herkese izletti İlginizi Çekebilir NATO Zirvesi'nde ilginç kare: Çavuşoğlu herkese izletti
Bremmer, Trump’ın daha sonra Erdoğan’la ‘yumruk çakma’ hareketi yaptığını söyledi. Özellikle ABD’de yaygın olarak kullanılan yumruk çakma hareketi ülkenin eski başkanlarından Barack Obama ile siyaset sahnesine gelmişti. ABD basını: Trump, Erdoğan ile kanka sohbeti için Batılı liderleri ekti İlginizi Çekebilir ABD basını: Trump, Erdoğan ile kanka sohbeti için Batılı liderleri ekti

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...