Sözcü Plus Giriş

Trump’tan skandal bir karar daha: Askeri kortej istiyor

Her adımı ve açıklaması olay olan ABD Başkanı Donald Trump, şimdi de Fransa temaslarında gördüğü bir şeyi istedi. Trump, Bastille Günü dolayısıyla Champs-Elysee'de izlediği kortejin bir benzerini ABD'de yapmak istediğini söyledi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:21, 07/02/2018
Trump’tan skandal bir karar daha: Askeri kortej istiyor

ABD Başkanı Donald Trump, şimdi de Fransa’da geçtiğimiz yıl gördüğü askeri korteji yaptırmak istiyor. Washington Post’ta yer alan habere göre Trump, ABD Savunma Bakanlığı’na Fransa’daki Bastille Günü’nün bir benzerini yapmak için emir verdi. Pentagon’a, “Bu yürüyüşün bir benzerini Washington caddelerinde istiyorum. Askerler ve tankların sokakta olmasını istiyorum” dediği belirtildi.

 

Washington Post’un elde ettiği belgelerde Trump’ın ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ve Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’a emri verdiği kaydedildi. Beyaz Saray, konunun detaylarını vermese de, gelişmeyi doğruladı. Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, “Başkan Trump, hayatlarını her gün riske atarak ülkeyi koruyanlara destek olmak istiyor ve ABD’lilerin bu konuda desteğini alacak bir kortej için Savunma Bakanlığı’yla iletişime geçti” ifadesi kullanıldı.

turm

Zamanında 5 kere askeri erteleme alarak Vietnam Savaşı’na katılmayan Trump, seçim döneminde de sonrasında da sürekli olarak güçlü bir ordunun önemine vurgu yapıyor. Fakat Trump’ın askeri kortej kararı ABD’lilerden ve sosyal medyadan büyük tepki çekti. Bazı kullanıcılar, “Trump muz cumhuriyetinin başkanı olmak istiyor” yorumunu yaparken bazı kullanıcılar,”Trump Kim Jong-un’a özeniyor” ifadesini kullandı.

Yayınlanma Tarihi:10:13,