Sözcü Plus Giriş

Türk vatandaşlığından Oscar sahnesine

Sinema dünyasının merakla beklediği Oscar töreni dün gece tamamlandı. Kazananlar arasında çok büyük bir sürpriz olmasa da etkinliğe damga vuran isimlerden biri de Türkiye'nin yakından tanıdığı biriydi. Suriye'de yaşanan dramı Twitter'da anlatarak fenomen olan ve geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinden Türkiye vatandaşlığı alan 8 yaşındaki Bana Alabed, California'daki törende sahneye çıktı.

Yiğit Can KAYTMAZ
12:56 -
Türk vatandaşlığından Oscar sahnesine

Beyaz perdenin en şaşalı etkinliği dün gece tamamlandı. Milyonların merakla beklediği yapımların ödüllendirildiği Oscar törenlerinde Türkiye’nin yakından tanıdığı bir isim de göz kamaştrdı. Bu isim ailesiyle birlikte Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınan 8 yaşındaki Bana Alabed.

 

Halep’te yaşananları Twitter üzerinden tüm dünyaya duyurarak, bölgedeki sivillerin tahliye edilmesine ön ayak olan ve başta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla Twitter üzerinden yazışarak bir anda fenomen olan Bana Alabed, geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Suriye’den kaçmış ve Türk vatandaşı olmuştu. Twitter tarafından “onaylı kullanıcı” olarak lanse edilen Bana Alabed, geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile bir araya gelmiş ve onların elinden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı almıştı.

Fotoğraf: Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesi.

Fotoğraf: Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesi.

Tüm dünyanın Suriye’de yaşananları kendisinden takip ettiği Bana Alabed, önceki gün California’daydı. Sanat dünyasının dikkatle izlediği Oscar törenlerine katılan Bana Alabed, bununla da yetinmeyerek sahneye çıktı. Oscar’da en iyi özgün müzik dalında aday olan Stand Up for Something sırasında sahneye çıkan Bana Alabed, şarkıcılar Andra Day ve Common’a eşlik etti. Türkçe’ye “Bir şeyler için ayağa kalk” olarak çevrilebilecek şarkıda iki ismin performansı sırasında arkada tek tek ışıklar yanarak toplumsal açıdan önemli figürler sahneye çıktı.

bana

Esad rejiminin saldırısından kaçmayı başaran Bana Alabed, geçtiğimiz yıl “Dear World: A Syrian Girl’s Story of War and Plea for Peace” (Sevgili Dünya: Suriyeli Bir Kızın Savaş Hikayesi Ve Barış İçin Çağrısı) isimli bir kitap yazmış ve aralarında Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling’in de olduğu birçok isim tarafından olumlu yorumlar almıştı.

 

Son güncelleme: 13:24 05.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more