Sözcü Plus Giriş

Türkiye-ABD uzlaştı…

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD ve Türkiye'nin Menbiç konusunda anlaştığını söyledi. Mevlüt Çavuşoğlu, "YPG bölgeden çekilecek. ABD'nin Kürtlere verdiği silahları teslim etmesi izlenecek" ifadesini kullandı. Çavuşoğlu, Menbiç konusunda ABD ile yapılan görüşmede terör örgütü YPG'nin Türkiye ve ABD gözleminde çekileceğini aktardı.

11:19 -
Türkiye-ABD uzlaştı…

ABD ile yapılan Suriye görüşmelerinin detaylarını paylaşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, terör örgütü YPG’nin Menbiç’ten çekilmesinin ardından bölgede güvenliği Türk ve ABD askerlerinin sağlayacağını söylerken, “YPG’nin çekilmesine iki ülke nezaret edecek. ABD’nin YPG’ye verdiği silahları geri toplaması konusunu da gözlemleyeceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanı, ABD ve Türkiye’den heyetlerin Suriye’nin Menbiç bölgesi için yol haritasına 19 Mart’ta karar verileceğini söylerken Menbiç’te uygulanacak modelin Suriye’deki diğer bölgelere de uygulanabileceğinin sinyalini verdi.

Bu açıklamanın ardından omurgasını terör örgütü YPG/PYD’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nden üst düzey bir isim konuştu. Reuters’ın son dakika şeklinde geçtiği haberde, ismi açıklanmayan yetkili, “ABD ve Türkiye arasındaki Menbiç hakkında bir anlaşmadan haberimiz yok” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERErdoğan'dan ABD'ye YPG yanıtıErdoğan'dan ABD'ye YPG yanıtı İLGİLİ HABERTSK açıkladı: Afrin kent merkezi kuşatıldıTSK açıkladı: Afrin kent merkezi kuşatıldı
Son güncelleme: 10:23 30.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more