Sözcü Plus Giriş

Türkiye-ABD arasında diplomasi trafiği!

Türkiye ile ABD arasında diplomasi trafiği yaşanıyor. 28 Mart-3 Nisan arasında ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Türkiye'ye ziyarette bulunarak güvenlik işbirliği hakkında görüşmelerde bulunacak. Türkiye'den ise 30 Mart tarihinde Dışişleri Müsteşarı Ümit Yalçın, ABD'ye giderek Dışişleri Bakanı Yardımcısı John Sullivan ile görüşecek.

12:36 -
Türkiye-ABD arasında diplomasi trafiği!

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın 30 Mart tarihinde ABD’ye giderek, bölgesel ilişkiler hakkında istişarelerde bulunacak. Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı;

“Sayın Müsteşarımız 30 Mart 2018 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'ne bir çalışma ziyareti gerçekleştirecektir.

Sayın Müsteşarımızın Vaşington'da ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John J. Sullivan'la yapacağı görüşmelerde, Türkiye-ABD ilişkileri ile bölgesel ve uluslararası konuların ele alınması, ayrıca 8-9 Mart 2018 tarihlerinde Vaşington'da düzenlenen Çalışma Grubu toplantılarının sonuçlarının değerlendirilmesi öngörülmektedir.”

İLK ZİYARET ABD’DEN

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Siyasi-İşlerden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Tina Kaidanow, 28 Mart-3 Nisan günleri arasında Türkiye ve Irak'ta temaslarda bulunacak.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Kaidanow Türk yetkililerle savunma alanında ikili ticaret ve güvenlik işbirliği konularını ele alacak.

Ankara'da Türk Dışişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı'ndan temsilcilerle bir araya gelecek olan Kaidanow, bu görüşmelerde, ABD-Türkiye Savunma Ticareti Diyaloğu'nun parçası olarak ikili ve bölgesel güvenlik konularında Amerika'nın perspektiflerini paylaşacak.

Kaidanow ayrıca, büyük çaplı Amerikan ve Türk savunma sanayi şirketlerinin temsilcileriyle yuvarlak masa toplantısı düzenleyecek.

Bağdat'ta da Kaidanow, Irak hükümeti yetkilileriyle bölgesel güvenlik konuları ve Amerika'nın güvenlik yardımı programlarını masaya yatıracak.

Son güncelleme: 12:46 28.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more