Sözcü Plus Giriş

Türkiye-İsrail hattında bir ilk… İsrail hükümeti yangına körükle ilerliyor

Ankara-Tel Aviv hattında sıcak bir gelişme yaşandı. Geçen haftalarda ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyarak büyükelçiliğini İsrail'e taşımasının ardından gösteri yapan binlerce Filistinli'ye İsrail ordusu orantısız bir güçle müdahale etmişti. 62 Filistinli hayatını kaybetmiş ve 3000 Filistinli gösterici yaralanmıştı. Bu gelişmeye en sert tepkiyi gösteren Ankara'ya misilleme yapmak isteyen İsrailli siyasetçiler, "Sözde Ermeni soykırımını tanıyalım" çağrısında bulunmuştu. Bugün İsrail parlamentosundan bu teklife yanıt geldi.

Sozcu.com.tr
13:05 -
Türkiye-İsrail hattında bir ilk… İsrail hükümeti yangına körükle ilerliyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın bütün dünyanın itirazına rağmen Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve İsrail’deki büyükelçilik binasını Kudüs’e taşımasının yankıları devam ediyor. Trump’ın danışmanlığını yapan kızı Ivanka ve damadı Jared Kushner’in geçen haftalarda katıldığı açılış töreni sonrasında, Filistinliler İsrail-Gazze sınırında geniş çaplı bir gösteri düzenlemişti. İsrail ordusunun orantısız güç uygulayarak 62 Filistinli’yi öldürdüğü ve 3.000 göstericiyi de yaraladığı olaylara başta Ankara olmak üzere bütün dünya tepki göstermişti.

Geçtiğimiz haftalarda yaşanan gerilim, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında tansiyonun yükselmesine sebep olmuş ve iki isim yaptıkları açıklamalarla ilişkilerin ciddi anlamda bozulduğunu ortaya koymuştu. Öyle ki geçen hafta bazı İsrailli siyasetçiler, skandal bir karara imza atarak İsrail yönetiminin sözde Ermeni soykırımını tanıması için çağrıda bulunmuştu.

İLGİLİ HABERParasını Türkiye'nin verdiği F-35'i İsrail kullanmışParasını Türkiye'nin verdiği F-35'i İsrail kullanmış

Sol tandanslı Meretz Partisi’nin çağrısına yanıt bugün geldi. İsrail hükümeti, İsrail Parlamentosu’nda (Knesset) sözde Ermeni soykırımının tanınması için bir oturum düzenlenmesine itiraz etmeyeceklerini açıkladı. Geçtiğimiz yıllarda, “İsrail-Türkiye ilişkilerine zarar vereceği” gerekçesiyle İsrail Parlamentosu’na gelmeyen tasarı böylelikle Knesset’te tartışılabilecek.

İsrail’in çok okunan gazetelerinden Meretz’in Başkanı Tamar Zandberg, bugün sözde Ermeni soykırımı ile ilgili açıklamalarda bulunacağını ve resmi bir başvuru yapılacağını dile getirdi. Geçmiş yıllarda sözde Ermeni soykırımı hakkında tasarılar Knesset Eğitim Komitesi’ne gelmiş ve burada tartışılmıştı, bu sefer tasarının bütün Kneseet’te oylanması bekleniyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more