Türkiye-Yunanistan arasındaki bot krizi devam ediyor!

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras Ege Denizi'ndeki son gerginliğin ardından, ülkesinin buradaki egemenlik haklarına yönelik herhangi bir meydan okumaya göz yummayacağını belirtti.

Türkiye-Yunanistan arasındaki bot krizi devam ediyor!

Bodrum açıklarındaki Kardak kayalıklarında, iki gün önce başlayan hareketlilik bugün de devam ediyor.

 

Bazı internet sitelerinin Yunan basınını kaynak göstererek yayınladığı haberlerde, Pazartesi gecesi 23:45’te Türk sahil güvenlik gemisi ile Yunan sahil güvenlik botunun aşırı yakınlaştıktan sonra çarpıştıkları ve Yunan gemisinde çarpışmadan kaynaklı hasar oluştuğu belirtilmişti.

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras bugün denizcilik bakanlığında yaptığı açıklamada “Şimdi, yarın ve her zaman mesajımız açıktır… Yunanistan, toprak ve karasularının bütünlüğüne ve egemenlik haklarına yönelik herhangi bir meydan okumaya izin vermeyecek, kabul etmeyecek ya da göz yummayacak” dedi.

Çipras Yunanistan’ın deniz sınırlarının AB’nin sınırları olduğunu ve sert söylemlerin AB’nin bütününe yönelik olduğunu ifade etti. Ege Denizi’ndeki son olayın Türkiye’nin “insan hayatını tehlikeye atan sorumsuz tavrının sonucu” olduğunu ifade eden Çipras, Yunanistan’ın egemenliği hakkında şüphe oluşmasına izin vermeyeceğini belirtti. Çipras ayrıca, Türkiye’ye uluslararası hukuka ve barış içinde birlikte yaşamaya saygılı olma çağrısında bulunduklarını da belirtti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...