Sözcü Plus Giriş

Türkiye’de bulunan Raşid Dostum pazar günü Kabil’e dönecek

Afganistan'ın bir yıldan uzun bir zamandır Türkiye'de bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Raşid Dostum pazar günü özel bir uçakla Kabil'e dönecek. Aralık 2016'da bir siyasi rakibine işkence yapmak ve cinsel istismarda bulunmakla suçlanan Dostum, Mayıs 2017'de Türkiye'ye gitmişti.

null
Güncellenme: 20:50, 21/07/2018
Türkiye’de bulunan Raşid Dostum pazar günü Kabil’e dönecek

Afganistan’ın bir yıldan uzun bir zamandır Türkiye’de bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Raşid Dostum pazar günü özel bir uçakla Kabil’e dönecek.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Harun Çakansuri, Dostum’un başkentte resmi bir törenle karşılanacağını ve kendisine yönelik suçlamaların ise bağımsız mahkemelerce ele alınacağını açıkladı.

İlginizi ÇekebilirAfganistan'da bayramlaşma sırasında intihar saldırısıAfganistan'da bayramlaşma sırasında intihar saldırısı

Kabil’de basın mensuplarına konuşan Çakansuri, “Yasal meseleler yargı yetkililerini ilgilendirir” ifadesini kullanırken, ayrıca Dostum’un yakın çevresinde bulunan ve geçtiğimiz haftalarda tutuklanan milis komutanlardan Nizamettin Kaysari’nin ise cezaevinden salınmayacağını belirtti.

SEÇİMLERDE ADAY OLMASI BEKLENİYOR

Kaysari’nin tutuklanmasının ardından ülkenin kuzeyindeki kentlerde protesto gösterileri düzenlenmiş, göstericiler Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin posterlerini parçalamış ve Özbekistan’dan gelen enerji nakil hatlarını kesme tehdidinde bulunmuştu.

İlginizi ÇekebilirABD Taliban'ın Afganistan'da güçlendiğini açıkladıABD Taliban'ın Afganistan'da güçlendiğini açıkladı

Protestocular Kaysari’nin serbest bırakılmasının yanı sıra, sürgündeki Cumhurbaşkanı Yardımcısı'nın da ülkesinde özgürce geri dönebilmesini talep ediyor. Dostum’un Ekim ayında düzenlenecek genel seçimlerde görevdeki Cumhurbaşkanı Gani’ye karşı aday olması bekleniyor.

 

Yayınlanma Tarihi:20:45,