Sözcü Plus Giriş

Türkiye’den ABD’ye çok sert mesajlar!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazetecilere çok önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu'nun hedefinde ABD vardı. Dışişleri Bakanı, "ABD den beklentilerimiz açık ve nettir kendileriyle paylaştık. vaat istemiyoruz somut adımlar istiyoruz. Belli konuları abd ile konuşmak için güvenin yeniden tesis edilmesi gerekiyor. Türkiye hiç bir dostuna yanlış yapmaz ama müttefikimiz ABD'den çok ciddi hatalar gördük FETÖ, YPG ve başka konularda. ABD sözlerini tutmamıştır. dolayısıyla ABD'ye güvenimizin kaybolması normaldir. İlişkilerimiz çok kritik noktadadır ya düzelecek ya da tamamen bozulacaktır" diye konuştu.

null
Güncellenme: 13:19, 12/02/2018

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye-Afrika 2. Bakanlar Gözden Geçirme Konferansı’nda ortak basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“YOK EFENDİM DİRENÇ VARMIŞ”

Bakan Çavuşoğlu, ABD’li komutanın Menbiç fotoğrafıyla ilgili soruya, “Bunu haber gibi sormanıza şaşırıyorum. Çünkü bu yeni bir şey değil. YPG’yi Menbiç’e kim getirdi? ABD’li askerler getirdi. Bize sözleri vardı operasyon bittikten sonra YPG’lileri derhal Fırat’ın doğusuna göndereceklerdi. ABD bu sözünü tutmadı, diğerlerini tutmadığı gibi.

İlginizi ÇekebilirRusya'dan son dakika Suriye uyarısı!Rusya'dan son dakika Suriye uyarısı!

Sadece Menbiç’te beraber değiller. Bu kadar silahı kim verdi? ABD verdi. Bizim ilişkilerimizi gölgeleyen konulardan bir tanesi nedir? ABD’nin YPG’ye verdiği silah ve YPG ile beraber hareket etmesi. YPG’ye desteği sürdürmek için çocukların bile inanmayacağı bahaneleri ortaya sürüyorlar. Örneğin Rakka’ya YPG ile girdiler IŞİD’le anlaştılar. IŞİD çekildi. Şimdi Suriye’nin çöl bölgesinde Irak sınırına yakın cep bölgeleri var IŞİD’in. Koskoca bir şehre binlerce sivil insan da öldürdünüz. Giriyorsunuz efendim bu cepler halindekilere niye müdahale etmiyorsunuz?

İlginizi ÇekebilirSon dakika gelişmesi... Yıldırım, Merkel'le görüşecekSon dakika gelişmesi... Yıldırım, Merkel'le görüşecek

Yok efendim direnç varmış. Bu sözler inandırıcı değil. Sadece YPG ile işbirliğini sürdürmek için küçük gruplar halindeki IŞİD’lilere dokunmuyorlar. Afrin bölgesindeki YPG teröristleri hem Afrin’deki DAEŞ’lileri serbest bıraktılar hem Fırat’ın doğusundaki IŞİD’lileri getirip ÖSO ve Türkiye ordusuna karşı birlikte mücadele etmeye kalkıyorlar. Ama kim olursa olsun Afrin operasyonu emin adımlarla ilerliyor havadan ve karadan. Eğer ABD gereğini yapmazsa bu Menbiç için de geçerlidir. Fırat’ın doğusu için de geçerlidir. Çünkü bize yönelik bu örgütlerle mücadele etmezsek yarın daha büyük tehdit olarak ortaya çıkar. Suriye halkı teşekkür edecektir. Çünkü Suriye topraklarındaki teröristleri temizliyoruz ve buraları da ABD’nin yaptığı gibi YPG’ye değil Suriye halkına teslim ediyoruz. Ayrım yapmadan herkes bu bölgeye inşallah dönecektir” diye konuştu.

İlginizi ÇekebilirSon dakika haberi... Türkiye-Rusya ve İran'dan önemli kararSon dakika haberi... Türkiye-Rusya ve İran'dan önemli karar

“SOMUT ADIMLAR İSTİYORUZ”

Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’in ziyaretiyle ilgili soruya ise, “Bizim ABD’den beklentilerimiz açık ve nettir ve kendileriyle de bu beklentilerimizi paylaştık. Artık biz vaat istemiyoruz. Somut adımlar istiyoruz. Belli konuları ABD ile konuşmak için kaybolan güvenin tesisi gerekiyor. Nedeni de ABD’dir. Çünkü Türkiye hiçbir dostuna yanlış yapmaz. Ama ABD’den çok ciddi hatalar gördük. FETÖ, YPG ve başka konularda. Bize verdiği sözleri tutmamıştır. Sözünü tutmayan ülke ne kadar güvenilir olur? ABD’ye güvenimizin kaybolması doğaldır. Bu güvenin tesisi gerekiyor. Söz, vaat istemiyoruz. Somut adımlar istiyoruz. Bu ziyarette değerlendireceğiz. Çünkü ilişkilerimiz çok kritik bir noktadadır. Ya ilişkileri düzelteceğiz ya bu ilişkiler tamamen bozulacak. Başka seçeneği yoktur” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bakanlıkla hem istihbarattaki arkadaşlarla hem de Cumhurbaşkanlığı Sözcümüz sayın Kalın ile görüşmeler yaptı. Somut konulara girilmedi ama Tillerson ziyareti önemlidir. Perşembe Cumhurbaşkanımız Cuma günü bizimle görüşmelerde buluşacak ve bu konuları değerlendireceğiz” diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi:11:59,